Wydarzenia wszystkie

wrzesień »

04

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30
OGŁOSZENIA


17.11.23 - Sprzedaż

Nowy sklep żeglarski Jachting.pl

02.09.23 - Sprzedaż

Baltica 74

21.08.23 - Rejsy

rejs na Gotlandie

Zobacz wszystkie   »


NEWSLETTER

Zamknij okno [x]
NEWS

koncert Zespołu SĄSIEDZI

od 27/09/2013, godz. 20:00
do 27/09/2013

, 12 - 17

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
SĄSIEDZI w Chwałowicach
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222
zaprasza na koncert Zespołu SĄSIEDZI w dniu 27 września (piątek) 2013 r. o godz. 20.00
Bilety: 12 zł w przedsprzedaży i 17 zł w dniu koncertu.
Zapraszamy do pełnego tajemnic, magii i dobrej energii - „lasu elfów"
i rytmicznego, śpiewnego szantowego kołysania.
Zespół Sąsiedzi www.sasiedzi.art.pl założony został w 2001 r. W repertuarze grupy znajduje się muzyka folkowa, w tym folk morski, a głównie szanty - XIX w. marynarskie pieśni pracy, śpiewane a cappella, na 6 głosów. Inspiracje muzyczne Sąsiedzi czerpią z Bretanii, Irlandii, Szkocji, muzyki dawnej, ale ostatnio też z rodzimego folkloru śląskiego. Atutem Sąsiadów jest różnorodność. Potrafią i żywiołowo zagrać i nastrojowo zaśpiewać. Dobrze współbrzmiące głosy, bogate, akustyczne instrumentarium (skrzypce, flety, gitary, mandolina, koncertina i bodhran) oraz autorskie aranżacje składają się na rozpoznawalny już styl Sąsiadów. W ciągu kilku ostatnich lat, Sąsiedzi wypracowali sobie pozycję jednej z czołowych grup na świecie, odtwarzających z pietyzmem tradycyjne pieśni dawnych pokładów jak i utwory folkowe. Sięgając po tak różnorodny repertuar, śpiewając w kilku językach: po polsku, angielsku, rosyjsku i francusku, stali się jednym z oryginalniejszych zespołów polskiej sceny folkowej.
Ta różnorodność otworzyła im bramy wielu ważnych festiwali folkowych i marynistycznych w Europie i na świecie. Latem 2010 r. wystąpili podczas Międzynarodowego Zlotu Żaglowców „The Tall Ship Celebration" w Bay City w USA. Rok później zagrali na największym i najważniejszym festiwalu szant i pieśni morza w Europie, bretońskim "Festival Du Chant de Marin" w Paimpol we Francji, a rok później na najważniejszym festiwalu folkowym we Francji „Tatihou Traversees Festival". Na obydwa wybrano ich spośród setek kandydatów. Także latem 2012 r., na zaproszenie francuskiej, folk-rockowej grupy Les Dieses, zespół spędził tydzień we Francji, pracując przy wspólnym projekcie muzycznym, zakończonym dwoma koncertami na festiwalu w Airvault. Jesienią 2012 posypały się kolejne zaproszenia zagranicę, w tym znów do USA, na najbardziej prestiżowy na świecie festiwal kultury marynistycznej „Sea Music Festival" w legendarnym Mystic Seaport, gdzie wystąpili w 2013 r., jako pierwsza w historii grupa z Polski. Tym samym trafili do nielicznej grupy wykonawców folku morskiego na świecie, która wystąpiła na trzech najważniejszych dla tej muzyki festiwalach (Kraków, Paimpol, Mystic), a jest to największe i najbardziej prestiżowe w świecie muzyki morskiej wyróżnienie dla każdego zespołu. Wszystko to stanowi o wysokiej pozycji grupy na światowej scenie folku morskiego. Oprócz tego Sąsiedzi odwiedzili także festiwale w Holandii, Czechach, Norwegii i Niemczech.
W sporej kolekcji nagród większości żeglarskich festiwali posiadają m.in.:
Grand Prix festiwali: „Silesian Shanties" i „Tratwa" (2001 r.) „Szanty w Giżycku" (2003 r.), „Szanty we Wrocławiu" (2004 r.), i tę najbardziej prestiżową na żeglarskiej scenie - Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties" (2008 r.), a także Nagrodę Publiczności Festiwalu „Kubryk" w Łodzi oraz Nagrodę Prezydenta Gdańska za utwór premierowy „Chłopaki z Senneville" (obie 2010 r.)
Wydali już dwa albumy: „Wrócić do Derry" w 2005 r. i „Brocéliande" w 2008 r. (ta ostatnia zdobyła piąte miejsce w konkursie na „Folkowy Fonogram Roku Internautów - Wirtualne Gęśle 2009"), i jeden mini album (tzw. EP): "Sąsiedzi - Folk & szanty 2001-2011" w 2011 r.,
który ukazał się w rekordowym, jak na szantowe i folkowe realia, nakładzie 50 tys. egzemplarzy! Pojedyncze utwory można znaleźć też na kilku wydawnictwach o charakterze składankowym, m.in. tak prestiżowych, jak wydany przez Polonię Records, trzypłytowy album „The Best of Polish Jazz, Ethno and Folk".
Zespół tworzą:
Elżbieta Król - śpiew (alt), skrzypce
Jakub Owczarek - śpiew (baryton), bodhran
Kamil Piotrowski - śpiew (tenor), mandolina, gitara
Dominika Płonka - śpiew (mezzosopran), flety
Piotr Świeściak - śpiew (baryton), gitara
Marek Wikliński - śpiew (bas), koncertina, drumla
Mirosław Walczak - śpiew, altówka
Koncert w Domu Kultury Chwałowice, odbędzie się na miesiąc przed współorganizowanym przez Sąsiadów IV Festiwalem Morza "Nad Kanałem" www.nadkanalem.pl w Gliwicach. Od dawna marzeniem zespołu był własny Festiwal, wszak to właśnie na festiwalu Silesian Shanties w Gliwicach, debiutowali na scenie żeglarskiej. Tego festiwalu już dawno nie ma, ale w 2010 r. udało im się wraz ze Stowarzyszeniem GTW www.gtwgliwice.pl oraz Fundacją Folk24 www.folk24.org - ponownie w Gliwicach zorganizować morski festiwal. Zespół z pewnością więcej o nim opowie podczas koncertu w Chwałowicach.


back

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek