163 dni
8H 49M 17S

Wydarzenia wszystkie

luty »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

OGŁOSZENIA


24.02.21 - Rejsy

TURCJA EGEJSKA w lipcu 2021

24.02.21 - Rejsy

MADAGASKAR - styczeń 2022

24.02.21 - Rejsy

POLINEZJA - Luty 2022

Zobacz wszystkie   »


NEWS
17.06.14
« POWRÓT

Urząd Morski planuje częściowo zakazać uprawiania sportów wodnych na Zalewie Szczecińskim, Kamieńskim i Zatoce Pomorskiej?


Szanowni Państwo,
Powstał projekt Urzędu Morskiego zakazujący uprawiania wszelkich sportów wodnych na obszarze Zalewu Szczecińskiego. Regulacja ta stanowi poważne i realne niebezpieczeństwo dla rozwoju potencjału turystycznego miasta i regionu, ograniczenie możliwości treningowych etc
Wśród zidentyfikowanych "zagrożeń" jakie rzekomo generują sporty wodne są m.in.
- kitesurfing, windsurfing, skutery wodne, jachty i inne powodujące płoszenie ptaków w miejscach żerowania i odpoczynku
Projekt przybliżono poniżej:

Trwają prace nad projektami planów ochrony dla obszarów Natura 2000, obejmujących akweny Zatoki Pomorskiej, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, cieśniny Dziwny. W związku z informacjami, jakie pojawiły się w ostatnich dniach, w odniesieniu do zapisów zakazujących uprawiania sportów wodnych na powyższych obszarach, informujemy, że przedstawione w ubiegłym roku do publicznych konsultacji projekty planów ochrony, przygotowane przez firmę Eco-Expert na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie, są obecnie zmieniane i uaktualniane, w celu uwzględnienia dotychczas nadesłanych uwag i wniosków, a także zaleceń Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Nowe wersje projektów planów ochrony ponownie będą udostępnione do konsultacji społecznych po 10 lipca br. Jednocześnie zostanie wyznaczony nowy termin na składanie uwag, wniosków lub propozycji modyfikacji przedstawionych zapisów. Projekty planów zostaną z końcem roku przesłane Ministrowi Środowiska, który rozpocznie postępowanie legislacyjne, związane z konsultacjami międzyresortowymi oraz ponownymi konsultacjami społecznymi. Zachęcamy do śledzenia podstrony http://www.natura2000ums.eu/, gdzie publikowane są  bieżące informacje o projektach.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do projektów planów ochrony nie można wprowadzać zakazów, dotyczących jakichkolwiek rodzajów działalności bądź inwestycji. O ewentualnym możliwym negatywnym oddziaływaniu może przesądzić wyłącznie przeprowadzona ocena oddziaływania danego przedsięwzięcia na środowisko. Ponadto przedmiotowe regulacje nie rodzą bezpośrednio obowiązków dla osób fizycznych oraz prawnych, lecz mają charakter wytycznych i zaleceń dla organów ochrony środowiska. Należy zaznaczyć, że plany ochrony muszą wskazać zarówno istniejące, jak i potencjalne zagrożenia dla przedmiotów ochrony, dla których powołano dane obszary Natura 2000, tj. dla gatunków zwierząt, roślin lub siedlisk przyrodniczych. Sporty wodne generujące hałas mogą w określonych lokalizacjach stanowić zagrożenie dla części gatunków ptaków objętych ochroną w obszarach Natura 2000. Usuwanie zapisów o nawet potencjalnym wpływie takiej działalności na stan ochrony niektórych gatunków stanowiłoby uchybienie wymogom prawa. W kolejnych wersjach projektów planów ochrony zostaną wskazane tylko fragmenty obszarów o największej koncentracji ptaków. Nie przewiduje się wprowadzenia zakazów dla uprawiania sportów wodnych. Plan ochrony ma za zadanie uporządkować i wyznaczyć ramy bezkonfliktowego korzystania z akwenów, z zachowaniem równowagi między ochroną środowiska a interesem człowieka w tych obszarach.
UWAGA:
w poniedziałek 23. czerwca br w Urzędzie Morskim o godzi. 11:30 zaplanowano konsultację w przedmiocie tego projektu. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji i potwierdzenia swojej obecności!!! na adres azych@ums.gov.pl

ZAPROSZENIE W ZAŁĄCZNIKU

Załączniki:
Zaproszenie na konsultacje« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek