Wydarzenia wszystkie

listopad »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

OGŁOSZENIA


17.11.23 - Sprzedaż

Nowy sklep żeglarski Jachting.pl

04.11.23 - Sprzedaż

Pompa wody pitnej Shurlo Aqua King II

02.09.23 - Sprzedaż

Baltica 74

Zobacz wszystkie   »


NEWS
03.10.12
« POWRÓT

Test Urządzenia Tacktick Race Master cz. 1


TEST URZĄDZENIA TACKTICK RACE MASTER CZ.1

W związku z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczynamy cykl testów urządzeń jachtowych prowadzonych przez www.sailportal.pl. Dzięki uprzejmości firmy Eljacht z Gdańska i jej właściciela Pana Jerzego Jankowskiego otrzymaliśmy w tym roku do testów urządzenie Tacktick Race Master. W związku z przeznaczeniem naszego jachtu - nie przypadkowo wybraliśmy na pierwszy ogień to właśnie urządzenie.

Urządzenie zostało zamontowane przez nas na jachcie s/y Bluefin. To morski jacht typu Opty 71 o długości 7 m. Jacht używany jest głównie do startów w regatach, jego konstrukcja sprzyja również krótkim turystycznym wypadom na akweny śródlądowe i morskie.

1.         OPIS OGÓLNY:

Urządzenie Tacktick Race Master jest elektronicznym kombajnem jachtowym przeznaczonym w głównym zamyśle producenta - dla jachtów regatowych. Jedno urządzenie spełnia wiele przydatnych funkcji przydatnych również w żegludze turystycznej:

kompas regatowy

timer regatowy

regatowy wyświetlacz wiatru (Mean Wind Direction (MWD) i Tack Angle (TAK)

funkcja linii startu

log,

echosonda

temp. wody

wyświetlacz wiatru (po zintegrowaniu z czujnikiem wiatru)

2.         SPECYFIKACJA TACKTICK RACE MASTER:

Wysokość cyfr: 27mm (górne), 18mm (dolne)

Podświetlenie: 3 poziomy + możliwość wyłączenia

Zasilanie: Solar Powered - 300 godzin autonomii bez ładowania (bez podświetlenia w nocy), 7 nocy przy wykorzystaniu max. podświetlenia

Waga: 435g (1lb)

Temp pracy: -10o to +60oC (14o to 140oF)

Częstotliwość: 868 MHz lub 916 MHz

Micronet transmitters może współpracować  z innymi urządzeniami nawigacyjnymi w systemie NMEA poprzez dodatkowy interfejs NMEA.

3.         JEDNOSTKI MIARY NA WYŚWIETLACZU:

Szybkość (węzły, kilometry na godzinę, mile lądowe na godzinę)

Dystans (Mile morskie, Mile lądowe, kilometry)

Głębokość (metry, stopy, sążnie)

Prędkość wiatru (węzły, metry na sekundę, stopnie skali Beauforta)

4.         NASZE PIERWSZE WRAŻENIE PO OTRZYMANIU URZĄDZENIA TACKTICK RACE MASTER DO TESTU:

Urządzenie wraz z całym  osprzętem otrzymaliśmy profesjonalnie zapakowane w niedużym kartonie.

Musimy szczerze przyznać, że wykonanie urządzenia Race Master oraz zestaw standardowych akcesoriów montażowych przekroczyły nasze oczekiwania, na pewno w jego przypadku nie można powiedzieć tu o wszechobecnie występującej elektronicznej plastikowej tandecie. Ten kto zakupi ten zestaw będzie miał poczucie zakupu perfekcyjnie wykonanego urządzenia wraz z przemyślanym i większym niż pełne, standardowym montażowym wyposażeniem dodatkowym - przynajmniej my odnieśliśmy takie wrażenie.

ZALETY TACKTICK RACE MASTER:

  • Wyświetlacz jest wykonany bez zastrzeżeń, naszym zdaniem z bardzo ładnego i estetycznego tworzywa sztucznego imitującego kolor i w pewnym stopniu strukturę włókna węglowego - nam się bardzo podoba.
  • Do zestawu dołączono bardzo eleganckie dedykowane etui skóro podobne do bezpiecznego przechowywania i przenoszenia wyświetlacza - jak dla nas super
  • Centralka Micronet Hull Transmitter jest mała, lekka i łatwa do wkomponowania w architekturę wnętrza jachtu.
  • Do zestawu dołączono czytelne instrukcje dla użytkownika: papierowe i w formie elektronicznej, oraz instrukcje montażowe papierowe w kilku językach.
  • Czujnik denny Triducer - czyli posiada trzy w jednym: log, echosonda i czujnik temperatury - potrzebny jest tylko jeden otwór w dnie i jeden kabel do centralki Micronet Hull Transmitter, to najlepsze naszym zdaniem rozwiązanie na rynku.
  • Studzienka/przejście denne czujnika zawiera blokadę strumieniową wody, która ogranicza przepływ wody po wyjęciu czujnika w trakcie postoju jachtu na wodzie. To przydatne rozwiązanie ułatwia wyjęcie czujnika i ogranicza wpływ przez studzienkę dużych ilości wody, która przedostałaby się do jachtu zanim zdążylibyśmy włożyć zatyczkę/korek. Nie wszystkie studzienki innych producentów posiadają taką funkcję.
  • W zestawie studzienek są oczywiście w standardzie firmowe zatyczki/korki z uszczelkami, które służą do bezpiecznego zamknięcia studzienki po wyjęciu czujnika. Dołączono również taki szczegół jak: specjalny drucik do przywiązania zatyczki do korpusu studzienki (aby nie przemieszczała się i nie zginęła) to kolejny przemyślany szczegół i plus dla Tackticka
  • Hit regatowy: w zestawie są dwa rodzaje studzienki do mocowania czujnika (nie spotkaliśmy się z takim rozwiązaniem w zestawach innych producentów): pierwsza to studzienka standardowa zwykła, wystająca po montażu kilka milimetrów poniżej ścianki dna kadłuba, oraz druga regatowa z fazowaną częścią wewnętrzną obramowania dolnej części - można ją dzięki temu po odpowiednim sfazowaniu kadłuba w okolicy otworu zamontować tak, aby tworzyła integralną gładką powierzchnię z całą powierzchnią kadłuba bez niepotrzebnie wystających części studzienki. (Nie spotkaliśmy się wcześniej z takim wyborem - montujecie którą chcecie - jak dla nas bomba)
  • Zestaw montażowy zawiera wszystko co standardowo i ponad standardowo jest do tego potrzebne: wzornik/szablon do wiercenia otworów pod płytkę montażową, śruby i wkręty, śrubokręcik zegarmistrzowski do mocowania kabelków w centralce, oraz co nas najbardziej zaskoczyło: mini woreczki plastikowe z silikonem do zabezpieczenia miejsc wiercenia przed penetracją wody, za to również duży plus, montując całość nie musimy się martwić takimi szczegółami - mamy wszystko w zestawie - super super super J
  • Podłączenie przewodu czujnika oraz innych ewentualnych dodatkowych urządzeń do centralki Micronet Transmitters, jest bardzo łatwe: wszystkie kable czujnika mają swój kolor, takie same kolory mają właściwe wejścia złączek w centralce, co ułatwia montaż i zapobiega pomyłkom.

WADY TACKTICK RACE MASTER:

Zalety i innowacyjność tego urządzenia są tak duże, że przyćmiewają drobne wady, które oczywiście na siłę zawsze można znaleźć:

  • Dosyć wysoka Cena - jak na jedno urządzenie. Musimy oczywiście pamiętać, że Tacktick Race Master posiada zintegrowaną funkcje kilku urządzeń, oraz może współpracować dodatkowo z kilkoma innymi urządzeniami. Zestaw ten posiada wyjątkową funkcję działania bezprzewodowego co powoduje konieczność montażu w urządzeniach paneli słonecznych i baterii, oraz urządzenia bezprzewodowej komunikacji. Oceniając cenę zestawu pod tym względem i biorąc pod uwagę jego jakość wykonania - naszym zdaniem cena nie jest wygórowana.

MONTAŻ TACKTICK RACE MASTER

  • Zestaw jest bardzo prosty do montażu, musimy zachować tylko kilka podstawowych zasad, które pokazano na rysunkach montażowych. My zamontowaliśmy zestaw sami, osoby które nie chcą się tego podejmować mogą oczywiście zlecić to profesjonalistom.
  • Montaż zaczęliśmy od: przeczytania instrukcji, sprawdziliśmy i przygotowaliśmy wszystkie elementy zestawu, zaplanowaliśmy oraz sprawdziliśmy miejsca, w których zamontujemy: czujnik Triducer, centralkę Micronet Transmitters, oraz wyświetlacz, sprawdziliśmy również możliwości poprowadzenia przewodu z czujnika do centralki, oraz z centralnego zasilania do centralki. Przy opcji zasilania z opcjonalnego panelu słonecznego musielibyśmy dodatkowo znaleźć miejsce na solar i doprowadzić jego przewody do centralki, pomijając zasilenia z instalacji z jachtu. Ciekawostka: zestaw w konfiguracji z dodatkowym solar panelem zasilającym centralkę -może działać na jachcie nie posiadającym akumulatora i instalacji elektrycznej.
  • Kolejną fazą montażu było wymontowanie starego czujnika firmy Silva. Mieliśmy jakiś czas temu przykrą przygodę z zakupionym jako fabrycznie nowym zestawem dual tej firmy. Niestety zaraz po upłynięciu gwarancji wyświetlacz Silva - rozszczelnił się i odmówił współpracy. Dystrybutor, który nam go sprzedał nie był w stanie go naprawić, ani wymienić, zaproponowano nam o zgrozo kupno całego nowego zestawu, z którego nie skorzystaliśmy. Jeden z czujników wymontowaliśmy od razu, drugi przed płetwą balastową zostawiliśmy licząc że przyda się pod nowe urządzenie.
  • Okazało się że rozmiary studzienki Tacktick Triducer (z uwagi na trzy w jednym) są ciut większe od pojedynczego starego czujnika, więc musieliśmy najpierw wymontować starą studzienkę, potem poszerzyć otwór w kadłubie i zamontować nową studzienkę. Przy montażu studzienki należy zwrócić uwagę na kierunek montażu (zaznaczone są strzałki na obudowie) oraz na miejsce montażu (producent w instrukcji zaleca montaż w diametralnej jachtu, najlepiej przed płetwą balastową). Warto również wcześniej przemyśleć przebieg kabla Triducera i miejsce montażu centralki Micronet Hull Transmiter. Instrukcja również i w tym przypadku jasno zaleca określone warunki i miejsca jej montażu - (wysokość, umiejscowienie względem czujnika, itd.)
  • Po prawidłowym zamontowaniu czujnika wraz ze studzienką, rozpoczęliśmy montaż Hull Transmitera, po przykręceniu go 4 śrubami doprowadziliśmy w jego pobliże przewody Triducera, podłączenie było banalne za pomocą dołączonego do zestawu śrubokręcika - kolor do koloru. Do tego doszło doprowadzenie przewodów zasilania z instalacji jachtowej.
  • Po zakończeniu montażu czujnika Triducer i centralki Micronet Transmitters przyszła kolej na wyświetlacz. Z uwagi na brak jakichkolwiek kabli jego montaż był banalny - wybraliśmy miejsce na lewej tylnej ściance nadbudówki. Przymiarka, szablon, nawiercenie otworów, zabezpieczenie silikonem, dociśnięcie, dokręcenie i gotowe ..... w opcjach można dokupić specjalny uchwyt na maszt.
Dalsza część testu Tacktick Race Master przebiegła już na wodzie - o tym w drugiej części naszego testu.

Testował kpt. Krzysztof Krygier, w artykule sailportal.pl wykorzystano fotografie Krzysztofa Krygiera oraz rysunki z materiałów i instrukcji Tacktick Race Master.

Więcej informacji na temat opisywanego i testowanego przez nas sprzętu:

 

 

 

 

 

 

ELJACHT JERZY JANKOWSKI

ul. Łowicka 13, 80-642 Gdańsk

tel.  +48 58 320 70 24, fax. +48 58 320 70 25 www.eljacht.pl

CDN

 

Test Urządzenia Tacktick Race Master

back

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz Kontaktowy



Imię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek