286 dni
22H 14M 43S

Wydarzenia wszystkie

pazdziernik »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
21.09.12
« POWRÓT

Krzysztof Owczarek nie wystartuje na jachcie Fruit w Regatach Vendee Globe Challenge 2012-13


A miało być tak pięknie ..... dwóch polaków w Vendee Globee Challenge 2012-13?

Krzysztof Owczarek po raz kolejny odpadł z konkurencji - podobnie jak w regatach Barcelona World Race 2011-12 - nie zdołał spełnić w terminie wszystkich wymagań organizatora i klasy. Szkoda bo Fruit dawałby ciut większe szanse na nawiązanie walki z rywalami niż jacht Gutka ...

Po 1 września skreślono go z listy pre registered Vendee Globe Challenge.

W trakcie publikacji informacji o wyjściu Owczarka ze Szczecina do francuskiego portu Les Sables d'Olonne na jachcie "Fruit", Krzysztof Owczarek, zapewne już wiedział, że po raz kolejny nie ma szans na spełnienie w terminie warunków narzuconych przez organizatora i klasę. Do trzech razy sztuka? czekamy więc na trzecie podejście, może kolejnym razem się uda?

Jacht firmy Fruit to również już wysłużona jak na tę klasę jedostka, niemniej jest to jacht nowoczesniejszy od jachtu Gutka. Jego historia jest bardzo ciekawa:  jako jedyny w historii zwyciężył dwukrotnie w regatach Vendee Globe Challenge. Pod nazwą "PRB" wygrał w latach 2001 i 2005, a w cztery lata później, już jako "Roxy", zajął 4 miejsce. Szkoda, aby kolejny rok tak wyjątkowy choć nienajmłodszy Fruit bezużytecznie stał w porcie wożąc wycieczki .....warto aby wystartował chociażby w pełnomorskich Regatach Samotników Polonez Cup - zapraszamy serdecznie armatora do startu.

W Wendee Globe pozostał nasz sprawdzony czarny koń - Zbigniew Gutkowski - zdobywca drugiego miejsca w regatach Velux 5 Oceans 2011-12. Liczymy na niego i trzymamy kciuki. Sailportal.pl również trzyma za niego kciuki. Zbyszek pozostał jako ostatni uczestnik na liście dodatkowej: the pre Registered i pozostały mu jeszcze ostatnie formalności do pokonania, aby znaleźć się na liście startowej wraz z 19 już potwierdzonymi żeglarzami.

Niestety trudno mu będzie walczyć z nowymi maszynami regatowymi, jego jacht pieszczotliwie nazywany Babcią ..... ma swoje lata, konkurenci dysponują nowszymi i szybszymi konstrukcjami.

Niemniej start o ile dojdzie do skutku będzie ewenementem na skalę polską - to jedna z droższych i nobilitujących klas na świecie, Regaty Vendee Globe Challenge to jedna z najtrudniejszych imprez regatowych świata.

Krótka charakterystyka regat:

Prawie 30 tys. mil morskich do pokonania, ponad trzy miesiące rywalizacji, najlepsi żeglarze w ekstremalnym wyścigu solo non-stop wokół globu! To właśnie Vendee Globe Challenge, jedne z najtrudniejszych regat oceanicznych świata. Gutek ma szansę zostać pierwszym w historii Polakiem, który weźmie udział w tym wyścigu.

Żeglarz przez ponad trzy miesiące rywalizacji zdany jest wyłącznie na siebie. W tym wyścigu zabroniona jest wszelka pomoc z zewnątrz, także medyczna, nie wolno również zawijać do portu czy wykorzystywać wsparcia meteorologicznego z brzegu, a skorzystanie z pomocy skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją. Żeglarze rywalizują na jachtach klasy IMOCA (International Monohull Open Class Association) o długości 60 stóp (18,28 metra), a maksymalna powierzchnia żagli sięga nawet 600 metrów kwadratowych, a więc tyle, ile 40 jachtów popularnej klasy Omega. Maszt jachtu sięga na wysokość 29 metrów, czyli 10 piętra budynku mieszkalnego.

Jak dotąd w sześciu edycjach regat rozgrywanych co 4 lata od 1989 roku startowało 85 (23 co najmniej dwukrotnie) żeglarzy, a ukończyło je zaledwie 49 zawodników. Rekord trasy od 2009 roku należy do Francuza Michela Desjoyeauxa i wynosi 84 dni, ten żeglarz, jako jedyny, zwyciężył w Vendee Globe Challenge dwukrotnie. Tegoroczny wyścig startuje już 10 listopada.
Trzymamy kciuki za jedynego i pierwszego w historii Vendee Globe - Polaka Zbigniewa Gutkowskiego!
Lista startowa Vendee Globe Challenge 2012-13:
Jérémie Beyou - Maître CoQ

Arnaud Boissières - Akena Vérandas

Louis Burton - Bureau Vallée

Samantha Davies - Savéol

Bertrand De Broc - Votre Nom autour du Monde

Tanguy De Lamotte - Initiatives-cœur

Kito de Pavant - Groupe Bel

Alessandro Di Benedetto - Team Plastique

Jean-Pierre Dick - Virbac-Paprec 3

François Gabart - Macif

Mike Golding - Gamesa

Marc Guillemot - Safran

Jean Le Cam - SynerCiel

Armel Le Cléac´h - Banque Populaire

Vincent Riou- PRB

Javier Sansó - Acciona 100% EcoPowered

Bernard Stamm - Cheminées Poujoulat

Alex Thomson - Hugo Boss

Dominique Wavre - Mirabaud

 

Pre Registered:

Zbigniew « Gutek » Gutkowski - Volvo

 


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek