HISTORIA
Inicjatorami samotnego ścigania się na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz Jaworski, którzy 1 czerwca 1973 roku urządzili „prywatne" samotne regaty Zatoka Pomorska - Christianso - Zatoka Pomorska, wypłynęli na jachtach tego samego typu Taurus dla uczczenia rejsu kpt. Krzysztofa Baranowskiego jachtem Polonez dookoła świata, była to pierwsza edycja kontynuowanych w latach kolejnych Regat Samotników o Puchar Poloneza.
Kazimierz Jaworski i Jerzy Siudy planowali, aby start do Regat Poloneza odbywał się cyklicznie 25 maja o godzinie 17:00, w rocznicę wejścia Krzysztofa Baranowskiego do Plymouth. W latach późniejszych zmieniano kilkukrotnie datę startu - aktualnie regaty odbywają się w sierpniu.
W roku 1974 powstał Jacht Klub Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, którego pierwszym Komandorem został kpt. ż. w. Andrzej Jaśkiewicz który podjął się dalszej organizacji Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza. Organizatorem wykonawczym był między innymi. ówczesny pracownik WSM, Piotr Stelmarczyk, późniejszy organizator wielu regat. Od drugiej edycji patronat nad regatami objął JM Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie - doc. mgr kpt. ż w. Eugeniusz Daszkowski.
Regaty Poloneza odbywały się od 1973 r do roku 1983 z roczną przerwą w 1982r. w roku tym zorganizowano zamiast Regat Poloneza regaty dwuosobowe "o Puchar Rektora WSM w Szczecinie". Po zaprzestaniu organizacji Regat Poloneza zorganizowano w roku 1984 jeszcze jedną edycję regat dwuosobowych na trasie: Świnoujście - Oland Sodra Ground - Świnoujście.
Kapitan Krzysztof Baranowski Na jachcie „Polonez" był honorowym uczestnikiem II Regat w roku 1974 jak również w edycjach po reaktywacji.
W roku 1977 regaty odbyły się po raz pierwszy w obsadzie międzynarodowej. Wystartował znany żeglarz z Czechosłowacji - Richard Konkolski z Jacht Klubu Bohumin. W roku 1984 J.K. WSM w Szczecinie definitywnie zrezygnował z organizowania regat, pod koniec lat dziewięćdziesiątych majątek klubu i jachty zostały sukcesywnie wyprzedane, a klub definitywnie został rozwiązany.
Aktualnie - od roku 2011 w regatach biorą regularnie udział żeglarze zagraniczni z Niemiec, Francji, Węgier
Nagrodą główną, o którą walczą samotnicy, jest wieczysty „PUCHAR POLONEZA" ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonia Teligi - Edmunda Bąka. Puchar otrzymuje kapitan jachtu, który w najkrótszym czasie przeliczeniowym pokonał trasę regat. Historycznie puchar wręczany był w grupach IOR, w edycjach po reaktywacji był wręczany w grupie KWR SIngle, a obecnie w grupie ORC Single.
Trasa regat pozostaje nadal niezmienna: Start Świnoujście - minięcie lewą burtą grupy wysp Christiansø - minięcie lewą burtą stawy 11 (podejście do Świnoujścia - Meta Świnoujście. Trasa NON STOP bez postojów.
Start honorowy w edycjach historycznych odbywał się w Szczecinie o godzinie 17:00 spod Wałów Chrobrego, natomiast start do wyścigu odbywał się następnego dnia w godzinach poobiednich na Zatoce Pomorskiej z redy portu Świnoujście. Od roku 2013 organizowany jest Prestart w Szczecinie, a od 2015 roku dodatkowe wyścigi Pyromagic zaliczane do klasyfikacji Mistrzostw Samotników i Załóg Dwuosobowych. Baltic Polonez Cup Race jest imprezą towarzyszącą Festiwalowi Sztucznych Ogni Pyromagic w Szczecinie, a uczestnicy mogą podziwiać konkurs fajerwerków w którym uczestniczą najlepsze firmy z całego świata.
Historycznie do regat dopuszczone były jachty, których długość całkowita była nie mniejsza niż 9 m. i posiadały świadectwo pomiarowe IOR Mark II lub III, w niektórych edycjach tworzono grupy klasowe (np. Vega) które nie brały udziału w walce o Puchar Poloneza. Warunkiem dodatkowym dopuszczenia do regat było: uzyskanie indywidualnej, pisemnej zgody PZŻ na udział w regatach, oraz uzyskanie w Orzeczeniu Zdolności Żeglugowej i w Karcie Bezpieczeństwa wydanej przez Urząd Morski adnotacji, że jacht jest dopuszczony do żeglugi 1-osobowej. W chwili obecnej kapitanowie jachtów posiadających kartę bezpieczeństwa muszą podobnie jak w latach historycznych występować o wydanie indywidualnej karty bezpieczeństwa dla żeglarza samotnika i jego jachtu.
Warunkiem dopuszczenia do regat było złożenie pisemnego oświadczenia uczestnika startującego po raz pierwszy o jego uprzednim udziale i ukończeniu Regat Samotnych Żeglarzy na Jeziorze Dąbskim lub podobnych, co najmniej równorzędnych regat na innym akwenie, albo też złożenie oświadczenia sporządzonego w oparciu o dziennik o przeprowadzonym, samotnym treningu na jachcie zbliżonym typem i wielkością do jachtu zgłoszonego, na trasie minimum 20 Mm. pokonanej pod żaglami bez użycia silnika, z tym że trening musi być rozpoczęty i zakończony w tym samym porcie.
Obecnie nie ma ograniczenia długości jachtu (aktualny rekordzista - Szymon Kuczyński pokonał trasę regat w roku 2012 i 2013 na jachcie Lilla My typu Setka - 5 m dł. w czasie 108 h i 49 h w kolejnej edycji) w grupach dwuosobowych w 2013 r najmniejszy był Stalker 6m. (niestety z powodu awarii nie ukończył regat).
Aktualne warunki dopuszczenia do regat są publikowane w dokumentach danej edycji: wymagane jest spełnienie podstawowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących jachtu i uczestnika - (wymagane oraz rekomendowane wyposażenie jachtu, podstawowe wymagania dotyczące umiejętności uczestników itp) - szczegóły na stronie regat i w druku zgłoszenia.
Historycznym celem regat było popularyzowanie żeglarstwa, utrwalenie pamięci o rejsie wokółziemskim jachtu „POLONEZ" oraz umożliwienie treningu kandydatom do Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy.
REAKTYWACJA:
W 2010 roku Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza reaktywowano po 27 letniej przerwie. Decyzję o reaktywacji podjął Krzysztof Krygier - zapadła ona po 1 maja 2010r, po oficjalnym ogłoszeniu informacji prasowej P. Stelmarczyka: "Informuję, że przygotowywane przez Jacht Klub AZS i nieformalny Klub Żeglarzy Samotników Polsko-Niemieckie Regaty Samotników "Pomerania" na trasie (Świnoujście - Ronne Bornholm - Świnoujście) ze względów finansowych nie odbędą się".
Radek Kowalczyk i Krzysztof Krygier byli zgłoszeni do Regat Pomerania (podobna trasa jak Regaty Poloneza)i byli mocno zawiedzeni ich odwołaniem. Po ogłoszeniu, że regaty Pomerania się nie odbędą postanowili we dwóch (wzorem nomen omen: Kazimierza Jaworskiego i Jerzego Siudego) ruszyć do regat na trasie "Regat Pomerania". Pomysłodawcami zmiany trasy Regat Pomerania na trasę Regat Poloneza i reaktywacji tych regat byli : Piotr Stelmarczyk, Janusz Charkiewicz i Krzysztof Krygier.
Wszystkimi działaniami organizacyjnymi i sfinansowaniem reaktywacji i organizaci w latach kolejnych Regat Poloneza zajął się Krzysztof Krygier i www.portalżeglarski.pl (aktualnie używane domeny to: www.portalzeglarski.com i www.sailportal.pl) - tak powstała pierwsza edycja po 27 latach przerwy - z inicjatywy startu dwóch żeglarzy w Regatach Pomerania zrodziła się reaktywacja wspaniałej historycznej imprezy w pierwszej edycji po reaktywacji wystartowało 15 żeglarzy. Krzysztof Krygier jest morskim żeglarzem regatowym ze Szczecina, wielokrotnym Morskim Mistrzem Polski.
Wsparcia w pierwszej reaktywacyjnej edycji udzielili:
Sponsorzy: firma Spedycyjna CSL, firma Interservis orgaizator Targów Boatshow w Poznaniu a aktualnie w Łodzi, firma X-Way, która zapewniła przez pierwsze dwa lata Innowacyjny Tracking jachtów, zakończenie regat odbyło się dzięki uprzejmości P. Stelmarczyka i J.K. AZS wraz z zakończeniem Regat Unity Line na przystani J.K. AZS w Szczecinie.
Sędzią głównym pierwszej edycji po reaktywacji była Marta Bielinowicz.
Żeglarze korzystali z barki służącej jako baza udostępniona dzięki uprzejmości Marka Słabego i Polskiej Fundacji Morskiej ze Świnoujścia. Pomoc meteorologiczną dla żeglarzy zapewnił i do dzisiaj zapewnia Kazimierz Sawczuk.
Główną nagrodą regat pozostał oryginalny historyczny przechodni Puchar Poloneza. Dla kolejnych zwycięzców reaktywowanej imprezy historyczny Puchar Poloneza przekazała organizatorowi Krzysztofowi Krygierowi żona ostatniego 3 krotnego zwycięzcy nieżyjącego już wspaniałego żeglarza Jerzego Madei.
W 2010 r. reaktywowane Regaty Poloneza zostały pierwszymi regatami pełnomorskim na Bałtyku i w Polsce korzystającymi z Trackingu jachtów online. Dzięki systemowi X-Way można było śledzić jachty na stronie portalu www.portalzeglarski.com
W pierwszej edycji reaktywacyjnej wystartowało aż 15 żeglarzy, do mety dopłynęli: Marcin Mrówczyński, Henryk Kałuża, Tomasz Chrząścik, Radosław Kowalczyk, Ryszard Klimek, Krystian Szypka, Sławomir Turniak, Cezary Szymański, Andrzej Wojciechowski, Piotr Zorga, Krzysztof Krygier - wycofali się: Edward Zając, Mikołaj Marecki, Michał Jabłoński, Jacek ZielińskiPuchar Poloneza zdobył Krzysztof Krygier na jachcie Bluefin (6,92m dł.), który wszedł na metę jako pierwszy w czasie przeliczonym i jako trzeci bezwzględnie z bardzo dobrym czasem: 40h:13m:12s z półtoragodzinną stratą bezwzględną do największego jachtu tej edycji słynnego Karfiego i godzinną stratą do Mini 6,50 Proto Radka Kowalczyka - wyprzedzając w czasie przeliczonym i rzeczywistym faworytów: Tomka Chrząścika na Halsie (regatowy One Off 8 m pierwszy na Christianso) i Marcina Mrówczyńskiego na jachcie regatowym 1/2 tony Banner 30 Antidotum. Edycja ta była dotychczas najtrudniejsza, w roku 2013 ponownie Bałtyk pokazał co potrafi.
W edycjach po reaktywacji od roku 2010 wystartowało około 100 samotników i 200 żeglarzy grup dwuosobowych, w tym wielu kilkakrotnie.
Uczestnicy VIP którzy brali udział od 1973 roku:
Kuba Jaworski
Jerzy Siudy
Krzysztof Baranowski
Czesław Gogołkiewicz
Jerzy Madeja
Uczestnicy VIP którzy brali udział po reaktywacji od 2010 roku:
Krzysztof Baranowski - 4 krotnie
Szymon Kuczyński - 4 krotnie
Zbigniew Gutkowski - 2 krotnie
Maciej Marczewski - 1 krotnie
Tomasz Cichocki - 2 krotnie
Roman Paszke - 3 krotnie
Joanna Pajkowska - 4 krotnie
Uwe Roetgering - 2 krotnie
Kuba Strzyczkowski - 4 krotnie
Radosław Kowalczyk - 2 krotnie
Krystian Szypka - 3 krotnie
Andrzej Kopytko - 4 krotnie
Leszek Stoch - 1 krotnie
Piotr Czarniecki - 2 krotnie
Ś.P. Edward Zając - 3 krotnie
Krzysztof Kołakowski - 3 krotnie
Bartłomiej Czarciński - 1 krotnie
Sławomir Turniak - 9 krotnie
Władysław Chmielewski - 8 krotnie
ORGANIZATORZY: Fundacja Żeglarska Sailportal.pl – więcej www.regaty-poloneza.pl
JEDNE Z NAJTRUDNIEJSZYCH I NAJWSZECHSTRONNIEJSZYCH REGAT DLA SAMOTNIKÓW I ZAŁÓG DWUOSOBOWYCH - w rejonie Bałtyku i w Polsce (pięć wyścigów na trzech dystansach)
KONTYNUACJA HISTORII (od 1973r) – nagroda główna wyścigu długiego „Puchar Poloneza”, nazwa, nagroda, związane z historią żeglarstwa polskiego – kontynuacja Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza
REGATY DLA SAMOTNIKÓW I ZAŁÓG DWUOSOBOWYCH – pierwsze cykliczne morskie regaty dla załóg dwuosobowych w Polsce (od 2013)
DODATKOWE TOWARZYSZĄCE WYDARZENIA KULTURALNE – impreza towarzysząca Festiwalowi Pyromagic w Szczecinie, co roku organizujemy dodatkowo spotkania z ciekawymi żeglarzami, projekcje filmów, koncerty, inne
PROFESJONALNY SATELITARNY TRACKING ONLINE – pierwsze regaty w rejonie Bałtyku i w Polsce (od 2010). Możliwość oglądania przebiegu regat online podczas wyścigu i historycznych zapisów Trackingu na stronie www
JESTEŚMY AUTOREM ORGANIZACJI MORSKICH ŻEGLARSKICH MISTRZOSTW POLSKI ŻEGLARZY SAMOTNIKÓW I ZAŁÓG DWUOSOBOWYCH W POLSCE – wyszliśmy z inicjatywą i pomysłem do PZŻ w roku 2016, dzięki przychylności ówczesnych władz Komisji Żeglarstwa Morskiego PZŻ, Mistrzostwa Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych organizowane są do dziś.
PROFESJONALIZM REALIZACJI – zaangażowanie, pasja, pomysł, medialność,
obsługa uczestników, archiwizacja informacji, inne
Kalendarium - najważniejsze wydarzenia i daty:
1973 - Wyścig dwóch słynnych kapitanów K. Jaworskiego i J. Siudego
1982 - Regaty Samotników się nie odbyły, w zamian zorganizowano wyścig załóg dwuosobowych na innej trasie)
1983 - Ostatnia edycja regat samotników przed reaktywacją
1984 - Ostatnia edycja regat dwuosobowych
2010r - Reaktywacja imprezy - Baltic Polonez Cup staje się pierwszą w Polsce i w rejonie Bałtyku imprezą morską korzystająca z Trackingu jachtów zwiększającego bezpieczeństwo, atrakcyjność i medialność imprezy
2010 - Organizator wprowadza dodatkową klasyfikację sterników: rankingi grupowe i generalne sumujące wyścigi z wszystkich lat w poszczególnych grupach i w ujęciu generalnym
2012 - Trasę pełnomorską pokonuje pierwszy w historii jacht Balastowo mieczowy Sputnik II z Mateuszem Stodulskim
2012 - Niepobite do dziś Rekordy długości przebycia trasy ustanawiają: Jacek Guzowski na jachcie Eternity 105h:17m:15s i Szymon Kuczyński na Lilla My 106h:56m:15s
2013 - Organizator wprowadza grupy dwuosobowe - Baltic Polonez Cup zostaje pierwszą imprezą pelnomorską w Polsce organizowaną dla załóg dwuosobowych
2013 - Pierwszy raz w polskiej imprezie wystartował wyścigowy jacht klasy IMOCA 60 - „Energa" Zbigniewa Gutkowskiego, który ustanowił rekord trasy Solo (14h:43m:00s) - nie pobity do dzisiaj.
2013 - Rekord trasy dla jachtów jednokadłubowych (grupa Cruiser jachtów turystycznych) ustanawia Kuba Strzyczkowski, który na jachcie Delphia Trójka przepłynął trasę w (28h:22m:25s)
2013 - Rekord trasy dla jachtów wielokadłubowych posiada Joanna Pajkowska na Katamaranie Cabrio 2 - (26h:35m:45s)
2015 - Powrót do organizacji Prestartu w Szczecinie (impreza towarzysząca Festiwalowi Pyromagic)
2015 - Tradycyjną trasę pełnomorską, pokonuje z powodzeniem najmłodszy skipper samotnik w historii: Aleksander Wertman (18 l)
2015 - W regatach bierze największa w całej historii ilość jachtów - 76
2016 - Występujemy do Komisji Żeglarstwa Morskiego PZŻ z pomysłem i inicjatywą stworzenia Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych, inicjatywa zostaje zaakceptowana i MP Żeglarzy Samotników i Załog Dwuosobowych odbywają się do dziś
2016 - Baltic Polonez Cup Race otrzymuje nominację do organizacji Morskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC wraz z KŻM PZŻ (organizacja 5 wyścigów, zgodnie z przepisami ISAF, ORC, RRS, OSR)
2016 - Po raz pierwszy startuje duet Pań - Dorota Dajkowska i Małgorzata Podwysocka na jachcie Lobuś
2016 – Uczestnik regat Piotr Klejszta podczas Prestartu Pyromagic w Szczecinie bierze ślub w North East Marina na jachcie na którym startuje
2017 - Baltic Polonez Cup Race otrzymuje po raz drugi nominację do organizacji Morskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC wraz z KŻM PZŻ (organizacja 5 wyścigów, zgodnie z przepisami ISAF, ORC, RRS, OSR)
2017- 2018 - Organizator przeprowadza kompleksową renowację "Pucharu Poloneza", puchar od 2010 roku przejechał około 14 tys. km promując żeglarstwo samotne w Polsce na Targach Żeglarskich i innych imprezach związanych z żeglarstwem - Targi Boatshow Poland w Łodzi,
2018 - Najszybszy jak do tej pory wyścig Polonez Cup - pobite zostały kolejne rekordy czasowe pokonania trasy przez jachty typu Cruiser - REKORDY SOLO KLIKNIJ , REKORDY DOUBLE KLIKNIJ
2018 - Tradycyjną trasę pełnomorską, pokonuje z powodzeniem najmłodszy skipper załog dwuosobowych w historii:: Jarosław Bartosz (18 l)
2018 - Sławomir Turniak zostaje skipperem rekordzistą w całej historii regat, samotnie ukończył 9 edycji Baltic Polonez Cup Race (wszystkie po reaktywacji), drugi rekordzista Władysław Chmielewski ukończył 8 edycji
2019 - XX Jubileuszowa edycja Baltic Polonez Cup Race - w formule 5 wyścigów na 3 dystansach.
Promocja i ekspozycja Pucharu Poloneza jako ikony żeglarstwa Samotnego w czasie od reaktywacji:
2010 – Wystawa w Muzeum Narodowym z okazji 65 lecia żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim
2010 – Targi Water Show w Szczecinie
2010 – Zakończenie Regat Poloneza – Szczecin J.K. AZS
2010 – Targi Boatshow w Poznaniu
2011 – Targi Wiatr i Woda w Warszawie
2011 – Zakończenie Regat Poloneza w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie
2011 – Targi Boatshow w Poznaniu
2011 – wręczenie Markowi Lewensteinowi - Szczecin
2012 – Targi Wiatr i Woda w Warszawie
2012 – Targi Pomerania Sail Expo w Szczecinie
2012 - Audycja w TV Pomerania w Szczecinie
2012 – Zakończenie Regat Poloneza w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie
2012 – Wręczenie Maciejowi Karpińskiemu – Dobra Szczecińska
2012 – Targi Boatshow w Łodzi
2013 – Targi Wiatr i Woda w Warszawie
2013 – Konferencja Prasowa w WZP (Zamek w Szczecinie)
2013 - Audycja w TV Pomerania w Szczecinie
2013 – Zakończenie Regat Poloneza – Marina Club w Szczecinie
2013 – Targi Boatshow w Łodzi
2013 – Transport do Piotra Falka - Gdynia (tam i spowrotem)
2014 – Targi Wiatr i Woda w Warszawie
2014 – Konferencja Prasowa z udziałem Zbigniewa Gutkowskiego w Galerii Kapitańskiej Szczecin
2014 – Zakończenie Regat Poloneza w Świnoujściu
2014 – Audycja w TV Pomerania w Szczecinie
2014 – Targi Boatshow w Łodzi
2015 – Targi Wiatr i Woda w Warszawie
2015 – Konferencja Prasowa w SAA Szczecin
2015 – Zakończenie Regat Poloneza w Świnoujściu
2015 – Targi Boatshow Poland w Łodzi
2016 – Targi Water Arena w Szczecinie
2016 – Konferencja prasowa SAA w Szczecinie
2016 – Zakończenie regat i udział w Targach Boatshow w Łodzi
2017 - Konferencja prasowa SAA w Szczecinie
2017 – Wystawa podczas wręczenia międzynarodowych nagród żeglarskich Prezydenta Miasta Szczecin
2017 – Zakończenie Regat Poloneza w Świnoujściu
2017 – Transport Pucharu do Warszawy celem wyceny i rozpoczęcia renowacji
2018 – Odbiór Puchar Poloneza po renowacji w Warszawie
2018 – Targi Boatshow Poland w Łodzi i wręczenie Pucharu odczas zakończenia regat w Łodzi
Udział Pucharu Poloneza w powyższych przedsięwzięciach i wydarzeniach daje około 18900 km przejechanych w Polsce w latach (2010 – 2018) i około 103 dni ekspozycji dla oglądających lub zwiedzających.

![]() |
Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem |