322 dni
9H 43M 18S

Wydarzenia wszystkie

wrzesień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

NEWS
20.09.19
- Ubezpieczenia Artykuly Sailnews
« POWRÓT

Tragiczny bilans sztormu i wypadków polskich jachtów na Bałtyku - Konsal 2 (uczesniczący w Bitwie o Gotland) i Lila W


Jacht Konsal 2 uczestniczący w imprezie żeglarskiej Bitwa o Gotland wysztrandował w pobliżu Būtingės

We wtorek odbyła się morska operacja ratunkowa, kontuzjowany w sztormie kapitan ze złamaną ręką został ewakuowany z jachtu po długiej i niebezpiecznej akcji ratowniczej w trudnych warunkach atmosferycznych. Cud że ktoś nie zginął.

Relacja polskiego SAR:

W niedzielę 15 września o godzinie 2226 operator Witowo Radio przekazał do MRCK w Gdyni informację o żeglarzu potrzebującym pomocy około 30 Mm na północ od Rozewia.

Po przeprowadzeniu wywiadu ustalono, że samotny żeglarz uczestniczący w imprezie żeglarskiej „Bitwa o Gotland” dopisek autora: (która została rozpoczęta pomimo ostrzeżeń przed sztormemem) na jachcie „Konsal 2”, najprawdopodobniej ma złamaną rękę i wymaga ewakuacji na ląd.

Do akcji natychmiast został skierowany śmigłowiec ratowniczy MW Anakonda oraz statek typu SAR 1500 Bryza z Władysławowa. W trakcie podążania na pozycję zagrożonego jachtu, jednostki ratownicze nawiązały łączność z żeglarzem, który potwierdził bolesny uraz ręki oraz poinformował, że nie jest zdolny do samodzielnego poruszania się.
Niestety ani śmigłowiec ani ratownicza Bryza, ze względu na panujące trudne warunki pogodowe, na chwilę obecną, nie były w stanie podjąć poszkodowanego z jachtu. Śmigłowiec opuścił rejon około godziny 0100 natomiast w asyście przy jachcie pozostała Bryza.

O godzinie 0454 inspektorzy MRCK podjęli decyzję o skierowaniu w rejon zdarzenia kolejnego statku ratowniczego, tym razem „Sztorma” z Helu, który dotarł na miejsce przed godziną 0900.
Mimo trudnych warunków wysokiej fali i prędkości wiatru przekraczającej miejscami 50 węzłów, kapitan statku ratowniczego zdecydował się na opuszczenie z pokładu szybkiej łodzi ratowniczej, a następnie ratownicy podjęli z jachtu żeglarza.

Sztorm dotarł do portu w Helu około godziny 1620 a następnie przekazał poszkodowanego Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Relacja Litewska:

Według litewskiej relacji operację przeprowadzili wspólnie przedstawiciele rosyjskich i polskich służb ratowniczych. Dopisek autora: (podano chyba błędnie? że kapitan jachtu konsal jest Rosjaninem),  poinformował komendant-porucznik Ramūnas, zastępca szefa public relations w Siłach Marynarki Wojennej. „Zadaniem służb ratowniczych jest ratowanie ludzi, a nie mienia.

Jacht porzucono.. Mieliśmy informacje o jego kierunku dryfu, informowaliśmy odpowiedzialne służby i statki o potencjalnym niebezpieczeństwie dla żeglugi. aż w czwartek wpłynął na łotewskie wody terytorialne i został wyrzucony na plażę w dzielnicy Pape. Zadaniem służb ratowniczych jest ratowanie ludzi, a nie mienia. Ciągnięcie i holowanie jachtu należy do właścicieli i firmy ubezpieczeniowej.

W tej sytuacji litewskie instytucje państwowe nie mogą i nie mają obowiązku nic robić.

Gdyby warunki były łagodniejsze być może udałoby się sholować jacht.

Aktualizacja 23.09.2019 - jacht Konsal 2 po skutecznej akcji został ściągnięty z brzegu i został zacumowany w marinie w Kłajpedzie.


Po wypadku jachtu Konsal 2 i po powrocie większości jachtów z trasy Bitwy o Gotland w sieci rozgorzała dyskusja dotycząca rozpoczynania regat w tak ekstremalnych warunkach. Na 23 jachty imprezę ukończyły tylko 3 jachty. Część jachtów wycofała się w pierwszych godzinach imprezy, pozostałe w większości z uszkodzeniami musiały wycofać się po spotkaniu ze sztormowym Bałtykiem.

Prognozy IMGW na czas i rejon regat wskazywały ostrzeżenie przed szotrmem i sił e wiatru 7-8B w porywach do 9B, żeglarze relacjonują że warunki na morzu były wyjątkowo ciężkie.

Jedna z uczestniczek (która również zawróciła z trasy) skrytykowała w poście na FB tych, którzy wyrazili swoje obiekcje w kwestii rozpoczęcia regat w takich warunkach we wpisie zatytuowanym "nie róbcie nam z Bitwy spacerku" . W/w uczestniczka stwierdziła że regaty i żeglowanie w takich warunkach to wspaniała przygoda i żeby nikt jej mówił kiedy i jak mają żeglować, wpis ten chwali również decyzję organizatorów Bitwy o Gotland o rozpoczęciu wyścigu pomimo ekstremalnych prognoz.  .... no coments ...  Co dziwne, część uczestników tej edycji Bitwy o Gotland poparło wpisy wspomnianej uczestniczki.

Zwyczajowo regaty startują do 6B, jeśli są prognozowane trudniejsze warunki zazwyczaj przekłada się start do czasu gdy warunki będą bezpieczne. Rozpoczynanie imprezy w ekstremalnych warunkach (niekorzystna prognoza na kilka dni) znacznie zwiększa ryzyko żeglugi. Naszym zdaniem opinie przedstawione przez w/w uczestniczkę to skrajna nieodpowiedzialność i szukanie na siłę guza - oprócz samych uczestników ryzykują również ratownicy i inne statki zaangażowane w akcje ratownicze i żeglujące w rejonie np. dryfującego jachtu. Cud że podczas tej edycji Bitwy o Gotland ktoś nie zginął.

Foto: Print Screen z filmu. Klajpeda.diena.lt


Polski jacht przewrócił się podczas sztormu w rejonie wejścia do portu w Kłajpedzie na Litwie. Co najmniej jedna osoba nie żyje, a jedna jest zaginiona.

Link do artykułu na stronie lokalnego portalu Klajpeda.diena.lt (relacja świadków i galeria fotografii) - KLIKNIJ TU

Do tragedii doszło w niedzielę późnym popołudniem. Przy sztormowej pogodzie w rejonie wejścia do portu w Kłajpedzie na Litwie podczas wejcia do portu naspiętrzonej fali przewrócił się polski jacht  jacht Bavaria Cruiser 37  "Lilla W" z siedmioma osobami na pokładzie.

Wszystkie osoby znalazły się w wodzie, przypadkowi świadkowie przebywający na plaży poinformowali służby ratownicze.

Litewskim służbom udało się podjąć sześć osób z załogi. Jedna (kapitan jachtu) zmarł w drodze do szpitala. Siódma osoba uznawana jest za zaginioną i trwają poszukiwania.

Jacht zostałwyrzucony na brzeg.

Tego samego dnia późnym wieczorem Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otrzymała także prośbę o pomoc od jednostki Konsal 2, która brała udział w rozpoczętej w niedzielę Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland.

Na pokładzie znajdował się samotny żeglarz, który ma złamaną rękę i nie może dalej kontynuować żeglugi.

Info z ostatniej chwili: kapitan jachtu Konsal 2 został podjęty na pokład jednostki SAR Sztorm, która obrała kurs w kierunku Helu.

Foto Alfonsas Mažūnas

#portalzeglarski
#sailportal
#PomorzeZachodnie
#społecznik
#ProgramSpołecznik
#KARR


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek