205 dni
5H 55M 50S


NEWS
25.08.20
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Raport dotyczący bieżącej sytuacji branży jachtowej w Polsce - maj 2020


Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY w dniach 27.04-7.05.2020 r. przeprowadziła ankietę telefoniczną na grupie blisko 100 przedsiębiorst – MŚP oraz dużych przedsiębiorstw, reprezentujących różne segmenty rynku – aby lepiej zrozumieć specyfikę branży i jej aktualny stan.Podsumowanie
Koronawirus w Polsce pojawił się w pierwszej połowie marca i bardzo szybko dotknął firmy związane z przemysłem jachtowym. Mimo, że większość stoczni funkcjonowała praktycznie cały czas, branża wyraźnie doświadczyła negatywnego wpływu pandemii a konsekwencje może odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy.

Zapytane o wsparcie ze strony państwa, 27,5% firm oceniło je jako „zdecydowanie poniżej oczekiwań" a 29% - „poniżej oczekiwań". Z kolei 37,5 % firm odpowiedziało, że to ich „nie dotyczy", a tylko 6% przyznało, że miało możliwość skorzystania z jakiejkolwiek formy pomocy i oceniło działania państwa w tym zakresie „umiarkowanie pozytywnie". Należy przy tym zaznaczyć, że pytanie dotyczyło tarcz antykryzysowych 1.0 i 2.0. W czasie wywiadu duża część firm przyznawała, że dopiero po Tarczy Finansowej spodziewa się konkretnych korzyści.

Dodatkowo w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka pozytywnych sygnałów takich jak kolejne etapy odmrażania gospodarki na świecie, powrót do funkcjonowania przemysłu jachtowego w innych krajach i ponownie działające wszystkie łańcuchy dostaw, usprawnienia transportu towarowego i przewidywane niebawem otwarcie granic dla ruchu osobowego, a także ostatnie zapowiedzi organizatorów wielu jesiennych targów, że imprezy, choć z wprowadzonymi koniecznymi ograniczeniami, to jednak odbędą się.

To daje nadzieję, że sytuacja może nie być tak negatywna jak wydawało się w trakcie przeporwadzania badania. Dlatego ankieta będzie aktualizowana po zakończeniu drugiego a potem także trzeciego kwartału.

Więcej kliknij 


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek