65 dni
23H 56M 1S
NEWS
04.05.20
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Rzecznik MGMiŻŚ: turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych; porty pozostają zamknięte


Rzecznik MGMiŻŚ: "turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych; porty pozostają zamknięte" - Czy rządzi nami banda idiotów i debili ?? - czy oni nie zdają sobie sprawy że turystyka wodna zazwyczaj zaczyna się i kończy w marinie, przystani, porcie??? - żeglować można, ale porty i mariny zamknięte .... k...rwa - kto to wymyślił ??? Monty Python?


Turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych, ale mariny są na razie zamknięte. Decyzja o ich otwarciu może zapaść przy okazji następnego etapu odmrażania gospodarki - mówi PAP rzecznik resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Michał Kania.

Wszystkie duże porty śródlądowe w Polsce są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Rzecznik MGMiŻŚ wskazał PAP, że decyzja o ich otwarciu być może zapadnie przy okazji następnego etapu łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią. Zastrzegł jednak, że nie jest to jeszcze przesądzone i będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej.

"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o ograniczeniu prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej, mariny jachtowe nie mogą funkcjonować, gdyż prowadzą działalność (...), która może powodować grupowanie się większej liczby osób" - powiedział Michał Kania. Dodał, że "sama rekreacja wodna, czyli korzystanie z wszelkiego rodzaju jednostek wodnych, pływanie po jeziorach jest dozwolone" przy zachowaniu przez użytkowników wód zasad bezpieczeństwa.

W związku z tym łodzie, które zimowały w portach, mogą być wodowane i przygotowywane do sezonu, pod warunkiem, że władze mariny, a także załogi jachtów będą przestrzegały zasad określonych w zarządzeniu Ministra Zdrowia.

"Port może jednak odmówić wykonania prac przy łodzi, jeśli będzie to narażało zdrowie personelu i żeglarzy" - podkreślił Kania. Wyjaśnił, że w praktyce wszystko zależy od organizacji pracy w porcie.

"Jeśli w porcie zgromadzi się zbyt wiele osób, to stanowi zagrożenie epidemiologiczne, więc policja będzie mogła reagować i wystawiać mandaty tym, którzy nie przestrzegają restrykcji" - zaznaczył.

Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel powiedział PAP, że drogi wodne w Polsce były otwarte przez cały czas dla żeglugi mimo pandemii, podobnie jak autostrady czy szosy. "Można się było po nich przemieszczać do pracy, do sklepów" - mówił.

Obecnie można z nich korzystać również w celach turystycznych. Warunkiem korzystania ze szlaków żeglugowych jest jednak ścisłe przestrzeganie zarządzenie Ministra Zdrowia dot. dystansu społecznego i zasad sanitarnych - podkreślił. Chodzi o noszenie maseczek i zachowanie dystansu między użytkownikami.

"Po szlakach wodnych poruszamy się na takich samych zasadach, jak po drogach publicznych czy ścieżkach rowerowych" - wskazał.

Drogi wodne wraz ze znakami nawigacyjnymi są gotowe dla żeglarzy od 1 maja. Wyjątkiem jest szlak rzeki Pisy, na którym zbyt niski poziom wody uniemożliwia żeglugę. Kieruzel życzył wszystkim żeglarzom "pomyślnych wiatrów i małej fali".

PAP

 


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek