391 dni
15H 4M 41S
NEWS
23.02.20
- Sailnews Polska
« POWRÓT

9 -ty pokaz filmów żeglarskich JachtFilm w Szczecinie


22 lutego godzina 11:00 w Sali Polskiego Radia Szczecin odbył się 9 pokaz filmów żeglarskich Jachtfilm w Szczecinie.

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą dawkę emocji żeglarskich. 

Poniżej komentarz autora Festiwalu Jachtfilm Andrzeja Minkiewicza.

W tym miejscu nieskromnie dodamy że nasz portal www.portalzeglarski.com i www.sailportal.pl od dziesięciu lat i od pierwszej edycji w Warszawie wspiera festiwal.


JachtFilm w Szczecinie za nami. Nie jestem zwolennikiem szybkich „newsów". Na gorąco, na szybko, można napisać, że wszystko idzie zgodnie z planem, że dużo osób na sali, że pokazaliśmy tyle filmów. Tylko czy to ważne ? Pewnie tak, ale ja wolę inaczej. Zwykle po kilku dniach przychodzą refleksje, już uspokojone myśli, czas na poukładanie wszystkiego w głowie.

Który to już raz JachtFilm gości w Szczecinie... Chyba ósmy. Tylko o rok młodszy od pokazów w Warszawie. Pamiętam, gdy Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego odezwał się do mnie - „musimy to zrobić!" to zapaliliśmy się do pomysłu jak dzieci. Bardzo szybko w horyzoncie wydarzeń pojawiła się również Kasia Wolnik- Sayna z Radia Szczecin, dobra dusza wielu wydarzeń związanych z żeglarstwem. Działanie w takim gronie było frajdą, przygodą. Dla wszystkich. Dla nas jako organizatorów, dla gości. Dzięki wsparciu miasta miasta Szczecin wiele lat wszystko grało jak powinno.

Pamiętam, że od zawsze bardzo lubiłem tu przyjeżdżać. Bardzo lubię przestrzeń - pojmowaną na wszelkie sposoby. W Szczecinie czuję ją namacalnie, za każdym razem. W dużym mieście jest to rzadko spotykane uczucie. Jadąc przez to miasto nigdy nie czuję, żeby przytłaczało. Raczej mam wrażenie swobody, jakbym przemierzał step z widokiem hen daleko.

Wały Chrobrego, szeroka Odra, charakterystyczne dla okolic portowych stoczniowe dźwigi i hale, dają wrażenie, że jestem w nadmorskim mieście. Tłumaczę tym przekonanie wielu osób, że Szczecin leży nad morzem. Często zahaczam też o przystanie nad jez. Dąbie. Idę wtedy wzdłuż brzegu, oglądam łódki, na wodzie, na „kołkach". Kiedy widzę takie jachty jak Oleander, Magnolia, Polonez, czy Maria, to wiem, że to jest jedno z ważniejszych miejsc w historii polskiego żeglarstwa.

Szczecińskie Jachtfilmy są inne, bardziej klimatyczne. Kameralne pomieszczenia powodują, że opowiadając o filmach mogę patrzeć w oczy gości i „czytać" ich emocje. Kontakt z widzami jest wtedy inny niż w dużej kinowej sali.

Pamiętam, że zaczynaliśmy w Radio Szczecin, potem dwie lub trzy edycje odbyły się w Starej Rzeźni. Zahaczyliśmy o Centrum Żeglarskie i Miejski Dom Kultury Delta na Dąbiu. Najbardziej nietypowa edycja odbyła się w Akademii Sztuki przy placu Orła Białego. Ze względu na małe przestrzenie, a wielką ilość chętnych do obejrzenia filmów, pokazy robiliśmy równolegle w różnych salach na dwóch piętrach. Miałem przygotowane dwa komplety materiałów do projekcji i stale biegałem pomiędzy piętrami. Z wydrukowanym planem pokazów i zegarkiem przed oczami sprawdzałem kiedy w jednej film się kończy, a w drugiej zaczyna. Dwa razy zapowiadałem te same filmy, dwa razy włączałem projektory, dwa razy robiłem podsumowania i konkursy. To był prawdziwy maraton. Po paru godzinach traciłem orientację, co się dzieje na danym piętrze. Dzisiaj to wspominam z uśmiechem, ale nie chciałbym tego powtarzać ;).

Tegoroczna edycja, zaplanowana dużo wcześniej, w grudniu 2019 stanęła pod dużym znakiem zapytania. Wiedziałem, że trudno jest wrócić do raz przerwanego cyklu organizacyjnego wydarzenia, dlatego szukaliśmy każdego sposobu by JachtFilm w Szczecinie się odbył. Miałem przekonanie, że tegoroczny program jest bardzo dobry, musi być pokazany. Byłem to winien ludziom, którzy przychodzą regularnie od lat, czekają, dzwonią, pytają o datę, program.

Dwa razy ustalaliśmy termin, tyle też razy przekładaliśmy.

Szukaliśmy miejsca, środków na organizację wydarzenia. Mijały tygodnie, siły i chęci były coraz słabsze. I wtedy, pewnego dnia Katarzyna Wolnik-Sayna, żegnając po nagraniu audycji swoich rozmówców: Marcina Raubo - komandora YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN oraz Pawła Ryżewskiego powiedziała trochę retorycznie „a wiecie, że w tym roku nie będzie JachtFilmu?". Nie spodziewała się, że to zdanie może wywołać zdziwienie na granicy przerażenia i spowodować później lawinę zdarzeń, które doprowadzą do zrobienia bardzo udanej edycji.

Kochana Kasia !

Bardzo szybko w pomoc w realizacji festiwalu zaangażował się reprezentowany przez Marcina Raubo YKP Szczecin, oraz firmy OFF Marina i Marina Developer. Okazało się, że mogę też liczyć na armatora szczecińskiego żaglowca Fryderyk Chopin, firmę 3OCEANS Sp. z o.o.. Piotr Kulczycki jest dobrą duszą festiwalu od wielu lat.

A jak było? Tak jak powinno być. Prawdziwe żeglarskie historie na ekranie i prawdziwe emocje na sali w Radio Szczecin.

W imieniu swoim i gości dziękuję Wam wszystkim !

Andrzej Minkiewicz


PROGRAM:

Foto Tytuł Link
BLOK 1 - godz. 11.00 - 15.30
Pod gwiazdami Północy / Francja / 2008 / 52 minuty >>
Zagubieni / Australia / 2009 / 56 minut >>
Age of Sail / USA / 2018 / 13 minut >>
Kapitan / Polska / 2019 / 50 minut >>
BLOK 2 - godz. 17.00 - ok. 21.00
Maiden / Wielka Brytania / 2018 / 97 minut >>
Normalni kolesie / Polska / 2019 / 55 minut >>

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia,  które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Wszystko z wodą i żaglami w tle.

W programie najnowszej edycji festiwalu znajdzie się 6 najciekawszych filmów z całego świata.
JachtFilm w  Szczecinie rozpocznie pokaz pięknego filmu pt. „Pod gwiazdami Północy”. Jest  to historia francuskiej rodziny, która swój rodziny azyl odnalazła na wmarzniętym w lód jachcie u wybrzeży Spitsbergenu.

Filmem, na który chcemy  szczególnie zwrócić uwagę jest australijski obraz „Zagubieni”.  Opowiada o australijskim żeglarzu Jesse Martin i jego przyjaciołach. Jesse  jest najmłodszym nastolatkiem  w historii ( 18 lat ) który opłynął samotnie świat non stop jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanowił zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który niestety skończył wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. „Zagubieni”  to film o  bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych.

Wielką atrakcją będzie pokaz znanego już z polskich kin filmu pt. „Maiden”.  Niewiarygodna historia młodej dziewczyny  Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w wokółziemskich regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów. 

Pokażemy też opowiadającą o przemijaniu ery klasycznych żaglowców piękną animację zrealizowaną przez Google pt. „Wiek żagli”. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się jednocześnie pokazy dwóch nowych polskich filmów.
Pierwszy z nich to „Kapitan”, poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także, jak żeglarskie cele stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia.

Druga film to „Normalni kolesie” o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielki drewniany jacht  by na nim uczestniczyć w regatach „Setką przez Atlantyk”. Świetnie zrealizowany film pokazujący historię „normalnych ludzi” mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę…

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

 

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm. Sponsorami tegorocznej edycji jest Marina Developer, Off Marina oraz armator żaglowca Fryderyk Chopin – firma 3 Oceans. Partnerami wydarzenia  są: Centrum Żeglarskie, Yacht Klub Polski Szczecin i Wydawnictwo Nautica.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek