NEWS
13.07.17
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Co dalej z Etapowymi Regatami Turystycznymi? w zachodniopomorskim


Dzień Dobry

Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od zbulwersowanych żeglarzy zaskoczonych i zatroskanych "dziwną i nagłą" zmianą zapisów w zawiadomieniu Etapowych Regat Turystycznych 2017 i kolejnym niepotrzebnym majstrowaniem przy kultowej imprezie.

Może to czas aby na poważnie zastanowić się nad dalszą przyszłością ERT?

Imiona i nazwiska czytelników zastrzeżone do wiadomości redakcji.

Żeglarze pytają:

- Dla czego po raz kolejny ZOZŻ próbuje z żeglarzy biorących w regatach w zachodniopomorskim zrobić idiotów ???

- Dla czego ktoś na siłę lobbuje formułę NHC, której w tego typu wyścigach się nie powino stosować?

- Komu przeszkadzały grupy Open?

- Dla czego lawinowo (o 200 - 400%) podniesiono opłatę wpisowego ERT? w roku 2015 wpisowe wynosiło ok. 100 pln, a dzisiaj 400 przy wpłacie w dniu rozpoczęcia?

- Dla czego organizatorzy odeszli od formuły regat rodzinnych nakierowanych właśnie na dzieci i rodziny? 

- Po co ERT traktowane są przez organizatorów jak maszynka do nabijania ścigantom punktów w praktycznie wszystkich dostępnych Pucharach Sezonów i innych zbiorczych klasyfikacjach skoro to "impreza rodzinna" a nie regaty dla ścigantów?

Dopisek Redakcji: Krzysztof Krygier: brałem udział w kilkunastu edycjach od roku 2003 .... przypatruję się edycjom ERT z wielkim zainteresowaniem bo to jedna z fajniejszych imprez rodzinnych w jakiej wielokrotnie brałem udział.

Rodzinnie i integracyjnie było w pamiętnych edycjach wzorowo organizowanych przez Rysia Szabelę, Śp. Tadeusza Siwca i Panią Elę z ZOZŻ, a potem chyba ostatnia organizowana "rodzinnie" jaką pamiętam przez Tomka Matyśkiewicza ....) potem już było tylko gorzej i drożej ...

Zauważalnym dla mnie charakterystycznym elementem w czasie jest to, że kolejni organizatorzy w ostatnich latach kompletnie zatracają rodzinny charakter i zaprzestają organizacji różnych aktywności właśnie z myślą o najmłodszych.

Pamiętam jak jeden z "nowych" organizatorów na moje pytanie czy dla "dzieci" coś w tym roku planują (startowałem z dwójką moich dzieci) - stwierdził, że organizatorzy nie mają czasu na dzieci ...i nie przewidują dla nich żadnych dodatkowych atrakcji ( a takich było wiele w historycznych edycjach - moje dzieci do dzisiaj pamiętają darmowe lody w Kamieniu Pomorskim - niby drobnostka, a jednak ...)

Ten sam organizator w tym samym roku zanotował wyjątkową ilość wpadek organizacyjnych niespotykanych wcześniej ... a potem było tylko gorzej i drożej ...


Wracając do edycji 2017:

Pani sygnująca się funkcją "Komandora" tegorocznej edycji ERT 2017 - (posiadająca licencję sędziego PZŻ) i doskonale znana z licznych rażących błędów i pomyłek w sędziowaniu i za "Chiny Ludowe" nigdy nie przyznająca się do nich .... , jest bardzo blisko związana z osobą Andrzeja Armińskiego (sędziuje dla niego wszystkie jego imprezy)

Andrzej Armiński jest natomiast "nieformalnym administratorem i lobbystą NHC w Polsce" i tu sprawa nagłego wprowadzenia NHC chyba się wyjaśnia?

Andrzej Armiński jest również przewodniczącym Komisji Żeglarstwa Morskiego i Turystyki w ZOZŻ - więc w pewnym sensie reprezentuje organizatora czyli ZOZŻ

Wracając do Pani Komandor - doskonale pamiętamy gdy z jej ust wielokrotnie publicznie padały wypowiedzi (bardzo słuszne) odnoszące się do zasad stosowania formuły NHC, Pani ta wielokrotnie wskazywała przepisy i założenia NHC mówiące o tym że ta formuła nie nadaje się do przeliczenia tego typu regat jak Etapowe Regaty Turystyczne i innych tego typu.

Tymczasem w ERT 2017 w których wspomniana Pani jest Komandorem i prawdopodobnie pełni również rolę głównego sędziego sama wprowadza przelicznik NHC zmiast grup Open - Heh skąd ten nagły zwrot? po co majstrować w sprawdzonej formule grup Open? czy to urok osobisty Andrzeja Armińskiego? heh ...

W załączniku dołączamy tegoroczne zawiadomienie

Co nas zaskakuje i nurtuje:

1 - niektóre zapisy zawiadomienia sugerują, że Etapowe Regaty Turystyczne są formalnymi regatami - czy tak jest naprawdę?

2 - niektóre zapisy w zawiadomieniu sugerują że ERT to nie są formalne regaty - więc jak jest naprawdę?

3 - majstrowanie w sprawdzonej formule imprezy i wprowadzenie kontrowersyjnej formuły NHC z pełną świadomością, że ta formuła ma inne zastosowanie.

Tego typu eksperymentowanie na żywym organiźmie uczestniów możemy nazwać świadomym i celowym wprowadzaniem w błąd uczestników ERT

4 - kuriozalna jak dla nas filozofia formuły NHC: dziwaczny wyróżnik czasowy "zawierający się w prostej zasadzie: aby wygrać musisz przegrać"

Formuła ta składa się ze współczynnika bazowego (oparty na 4 prostych parametrach jachtu) który jest bodajże najprostszym i najmniej dokładnym dostępnym tego typu przelicznikiem w jachtingu. Współczynnik bazowy działa i ma wpływ na wyniki w pierwszych 3-4 wyścigach, a w tym czasie do głosu zaczyna dochodzić wyróżnik czasowy, który karze tych którzy "za szybko" weszli na metę i nagradza tych którzy weszli "za późno". Do kolejnego wyścigu nagroda lub kara dodawana jest do przelicznika i w ten sposób działa wyróznik czasowy w kolejnych wyścigach 

Nie ma możliwości aby jeden jacht zawsze wygrywał, nie ma możliwości aby jeden jacht zawsze przegrywał - nagroda i kara po każdym wyścigu próbuje uśrednić wyniki wszystkich jachtów (czyli aby wygrać najpierw musisz przegrać i odwrotnie) , więc uczestnicy mogą i muszą stosować różne sztuczki i taktykę aby dać sobie od czasu do czasu wygrać.

Żeglując stale na 100% możliwości jacht będzie zajmował miejsca w kolejnych wyścigach z reguły w połowie stawki ... 

(Poniżej przedstawiamy rekomendowane i zalecane warunki organizacji regat NHC przekazane nam w korespondencji przez autora formuły - Royal Yachting Association !!!!):

Link do naszego archiwalnego artykułu na ten temat opublikowanego przez nas po konsultacjach z RYA - KLIKNIJ!

W skrócie (najwazniejsze przepisy i przeznaczenie NHC według autora formuły RYA):

- NHC to formuła przeznaczona dla cyklicznych regat klubowych (w Polsce Regaty w Każdą Środę)

- wyścigi NHC powinny odbywać się na tym samym akwenie (w ERT akwen się stale zmienia)

- wyścigi NHC powinny odbywać się na takiej samej trasie (optymalnie up & down) 

- formuły NHC nie stosuje się dla wyścigów na różnych dowolnych trasach typu inshore i ofshore (a takie zróżnicowane wyścigi są właśnie w ERT) !!!!!!!!!

przeliczanie w tego typu wyścigach może dać błędne wyniki !!!

Dopisek Redakcji: To tak jakby zastosować świadomie przelicznik z wyścigów snopowiązałek w ERT i powiedzieć wszystkim uczestnikom, że przecież jakoś to będzie działać? :):):) 

RYA w odpowiedzi na nasze pytania jasno wskazuje:

"Oczywiście każdy organizator może w sposób dowolny korzystać z NHC, należy jednak podkreślić że za niezgodne ze wskazanymi przez nas zasadami stosowania NHC pełną odpowiedzialność bierze na siebie wyłącznie organizator, musi on mieć świadomość, że wyniki będą rażąco przypadkowe i błędne w przypadku stosowania innego niż przez nas zalecane. RYA nie ponosi z tego powodu żadnej odpowiedzialności"

Więc po co na siłę wprowadzać NHC w ERT? likwidując grupy Open?

Jest to kolejny przykład na "bele jakie" podejście ZOZŻ do jakości i organizacji regat w regionie i lobowania przez grupkę osób  swoich nie zawsze rozsądnych rozwiązań.

Myślę że wprowadzenie NHC do ERT możemy śmiało nazwać próbą świadomego wprowadzania w błąd uczestników, którzy płacą bardzo wysokie wpisowe, poświęcają swój swój czas i niszczą swój sprzęt .... a w zamian dostają formułę która kompletnie nie nadaje siędo przeliczania wyścigów w takiej imprezie.

Dopisek redakcji: podczas wprowadzania NHC w zachodniopomorskim przez Andrzeja Armińskiego - lobbował on wprowadzenie tej formuły w maksymalnej lilości regat, bez względu na zasady stosowania NHC i jej przepisy. niektórzy organizatorzy przy okazji zaczęli wprowadzać typowo Polskie eksperymenty i modyfikacje sprzeczne z przepisami NHC. ....

Jeden z organizatorów na zadane przeze mnie pytanie, że przecież stosuje formułę niezgodnie z jej przeznaczeniem i przepisami odpowiedział:

"Przecież jakoś tam będzie, nie ma problemu ....nie ma problemu ...."

Potem próbowano wprowadzić tę formułe w wyścigu  Gryfa Pomorskiego - całe szczęście dzięki naszym działanion odstąpiono od tego wyjątkowo durnego pomysłu.

Całe szczęście praktycznie wszyscy organizatorzy w porę się opamietali i NHC i zrezygnowano z użycia tej formuły w regatach nie spełniających wymagań. NHC pozostała jedynie w Regatach w Każdą Środę - to impreza regat klubowych przeznaczona i dedykowana właśnie dla NHC !!!! i praktycznie jedyna w Polsce w której stosuje się tę formułę.

Warto jeszcze dodać, że ERT mają kolejny poważny problem: organizatorzy sami od kilku lat nie mogą się chyba zdecydować jaką formę i jaki status ma mieć ta impreza? -

czy ma być:

regatami sportowymi?

imprezą towarzyską?

zlotem i rejsem rodzinnym?

maszynką do robienia punktacji w Pucharach sezonu? (wiele wyścigów i dużo jachtów = atrakcyjna ilość punktów dla ścigantów)

czy jeszcze czym innym?

Wydaje się ze organizatorzy chcą aby ERT były wszystkimi wymienionymi powyżej naraz - a tak się naszym zdaniem nie da !!!

Pakowanie ERT jako imprezy punktowanej we wszystkich dostępnych pucharach sezonów dla ścigantów w Polsce (włącznie z tymi najbardziej sportowymi) wypacza całkowicie rodzinny charakter jaki jeszcze pamiętamy sprzed paru ładnych lat ...

Może warto się w końcu poważnie zastanowić nad przyszłością ERT:

- zaprzestać psujących tę świetną imprezę eksperymentów - jak ten tegoroczny z NHC?

- odpuścić wszystkie niepotrzebne nikomu (a w szczególności startującym rodzinom) sportowe punktacje do pucharów sezonów i innych klasyfikacji?

- pozostawić jedną lub dwie grupy przelicznikowe wraz z grupami Open?

- odpuścić bezsensowne błękitne wstęgi na które przypływał jeden z hardkorowych jachtów regatowych i oczywiście wszystkie wygrywał ....? albo które zdobywał największy i najszybszy fizycznie jacht ....

- odpuścić wczesne wyścigi i dać pospać uczestnikom?

- zrobić jeden dzień przerwy w Świnoujściu bez wyścigu, aby rodziny mogły się nacieszyć plażą i atrakcjami nadmorskiego kurortu? zamiast zmuszać ich do wypływania na Zatokę i spędzania czasu na wyścigach ?

itd itp 

- W zamian może warto skupić się nad integracją, częścią kulturalną i atrakcjami lądowymi dla całych rodzin, wypoczynkiem?

Co wy o tym sądzicie?

Redakcja sailportal.pl i zatroskany wieloletni uczestnik ERT pamiętający dobre czasy ...

Załączniki:
Zawiadomienie Etapowe Regaty Turystyczne« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek