NEWS
03.05.17
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Błędy w pomiarach i w świadectwie ORC jachtu Good Speed - co dalej? list żeglarzy z trójmiasta


Aktualizacja 03.05.2017

Ciekawy wpis jednego z uczestników (do wiadomości redakcji) MP ORC 2016 na Facebooku do Tomasz Chamera - Prezes PZŻ

56 min ·
Witam Panie Tomaszu. Chciałbym Pana zainteresować pytaniem, które wysłałem do Polski Związek Żeglarski. Takie oto zapytanie poszło 2 tygodnie temu:
"Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać o stanowisko Związku w sprawie niedawno ujawnionego faktu dotyczącego nieprawidłowego świadectwa pomiarowego ORC Int. jachtu Goodspeed.
Jak przyznał sam mierniczy, nieprawidłowości były oczywiste a ich konsekwencją były wartości w świadectwie, które ewidentnie działały na korzyść armatora/załogi tego jachtu podczas przeliczania czasów wyścigów na najważniejszej imprezie regatowej jaką były Mistrzostwa Polski. Stawia to oczywisty znak zapytania przy końcowych wynikach.
Czy jacht na takim "technicznym dopingu" nadal będzie oficjalnym Mistrzem Polski 2016?
Czy w świetle tych faktów Polski Związek Żeglarski zamierza podjąć jakieś kroki?
Pozdrawiam"

O.W.


Jacht Good Speed, który zdobył Mistrzostwo Polski ORC 2016 - miał przez cały sezon błędnie wystawione świadectwo ORC International, jacht ten uczestniczył również w Mistzostwach Europy w Kopenhadze.

Co dalej z tytułem MP, który zdobył Good Speed w sezonie 2016? czy powinien być odebrany?

Czy błędne pomiary wynikały z pomyłek mierniczego? czy z błędnie podanych danych mierniczemu przez załogę jachtu?

Pomiary próbne dokonane podczas ostatniej międzynarodowej konferencji ORC w Trójmieście w której uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Biura Pomiarowego ORC - wykazały oprócz stwierdzonych wcześniej błędów w pomiarach śruby napędowej, bardzo duże różnice w wysokości wolnej burty (niższa waga niż wskazana w świadectwie ORC od 2014 roku) oczywiście na korzyść jachtu


Mierniczy ORC przeprosił za błędnie wystawione świadectwo (pomiary śruby napędowej), poniżej treść przeprosin opublikowanych na facebooku (tekst oryginalny):

Zweryfikowane zostały pomiary układu pędnika na jachcie Good Speed. Wymiary opływki układu Z-drive zawierały dwa błędy które zawyżały opór. Dla porównania wpływu błędu zamieszczam świadectwo testowe jachtu z 2016 roku. Poprzednia wersja z błędem dostępna jest w Sailor Service. Za błąd i wynikające z tego konsekwencje serdecznie przepraszam zainteresowanych.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Jarosław Górski
mierniczy ORC


Jeden z armatorów jachtów rywalizujących w formule ORC Eugeniusz Ginter w proteście zaistniałych nieprawidłowości w sezonie 2016  zadeklarował na swoim profilu na Facebooku bojkot regat i formuły ORC w sezonie 2017


Poniżej treść maila przesłany do naszej redakcji przez żeglarzy z trójmiasta, którzy są mocno zaniepokojeni sytuacją Good Speeda (Mistrz Polski i reprezentant na ME) i nieprawidłowościami w pomiarach i błędach w świadectwach ORC poszczególnych jachtów:

Tekst oryginalny opisujący w skrócie nieprawidłowości w świadectwie Good Speeda:

Dzień Dobry

Chcielibyśmy pokrótce opisać historię jachtu Good Speed i jego błędnego świadectwa:

Żeglarz Roku po MP ORC w Dziwnowie ostentacyjnie wnosił kotwicę na pokład zwycięskiego Good Speeda, a jacht był cięższy w Świadectwie Pomiarowym ORC o 600 kg od wagi rzeczywistej !

Z nieprawidłową wagą jacht pływał od 2014 roku, a w ubiegłym roku wysokość wolnych burt w Świadectwie do MŚ w Kopenhadze "dostosowano"do nieprawdziwej i zawyżonej wagi (świadectwo ORC dostosowano wirtualnie do niby ważenia w KWR?)

Jacht Good Speed przed zakupem posiadał w dokumentach znacznie niższą wagę niż podczas pomiarów dokonanych w Polsce.

Armator tłumaczył nagły kilkusetkilogramowy przyrost wagi w Polsce dokonaniem dodatkowej zabudowy wewnątrz jachtu (szafka). 

Wykonane w tym roku (2017) pomiary (kwietniowy mityng mierniczych w Gdańsku zorganizowany przez Michała Korneszczuka) wykazały" błąd w wysokości wolnej burty "wynoszący 5 cm na dziobie i 2 cm na rufie, oczywiście na korzyść jachtu w świadectwie ORC 2016 co daje rzeczywistą wagę jachtu znacznie niższą niż w świadectwie.

Jak twierdzi Łukasz Trzciński (skipper jachtu)  nieprawidłowa i wysoka waga Goodspeeda była wynikiem waźenia jachtu do KWR?.

Źeby było jeszcze straszniej to Goodspeed w świadectwie int. na MP i MŚ miał przekładnię śruby napędowej z owiewką o średnicy 65 cm ! i piastą śruby o średnicy 1 metra! (ktoś pomylił się i przesunął o jeden przecinek wyniku pomiaru powiększając znacznie powyższe rozmiary generując korzystniejsze świadectwo dla jachtu.

Co dalej z tytułami które zdobył Good Speed w 2016 roku i co dalej z wiarygodnością wystawianych świadectw ORC?

Zaniepokojeni żeglarze z Trójmiasta.

Dane personalne do wiadomości redakcji


Z informacji jakie otrzymaliśmy od autorów w/w tekstu planowane są wspólne działania środowiska żeglarskiego w celu nagłośnienia tego typu przypadków i niedopuszczania do nich w przyszłości.

Dołączamy się w poparciu do tych działań i apelujemy do przyłączenia się wszystkich żeglarzy dla których walka fair play jest kluczowym elementem regat.

Warto do tego dodać problemy w organizacji, sędziowaniu i ustawianiu wyników regat (zachodniopomorski Puchar Sezonu ORC 2016) co jest kolejnym problemem oprócz świadectw ORC

Popieramy wszelkie tego typu działania i zachęcamy do aktywnych działań aby poprawić jakość regat ORC w Polsce i apelujemy do przyłączania siędo tej akcji.

Redakcja Sailportal.pl


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek