NEWS
12.06.15
- Sailnews Polska
« POWRÓT

CD: 'DEGRADACJA'? WARTOŚCI HISTORYCZNEJ KULTOWEGO PUCHARU GRYFA POMORSKIEGO


Aktualizacja 12.06.2015 

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski zadecydował, że: bieg o Puchar Gryfa Pomorskiego w tym roku nie odbędzie się.

Przypomnę, że od kilku lat trwała dyskusja o wartościach sportowych i historycznych Pucharu Gryfa Pomorskiego włączonego jako dodatkowy wyścig do turystycznej imprezy wzdłuż wybrzeża , dyskusja dotyczyła również klasyfikacji w regionalnej  formule KWR, naszym zdaniem Prestiżowy Puchar powinien byćwręczany w najlepszej dostępnej międzynarodowej formule przeliczeniowej czyli ORC.

Co dalej z Pucharem Gryfa Pomorskiego? Muzeum?


Aktualizacja 13.05.2015 - komentarz Piotra Owczarskiego wnuka założyciela Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego i Prezesa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin - do tematu aktualnego wykorzystania Pucharu:

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego były od końca lat 50. XX wieku największymi regatami w Polsce i jednymi z największych regat południowego Bałtyku. Marzeniem wielu żeglarzy było zdobycie Pucharu Gryfa.

W swej tradycji to impreza porównywalna z Regatami Ostseewoche i innymi wielkimi bałtyckimi regatami. Tym regatom towarzyszyły Żeglarskie Mistrzostwa Okręgu Szczecińskiego w klasach: „Finn" - „H" - „Star" - „Słonka". Do roku 1973 równolegle z wyścigiem głównym, na Zatoce Pomorskiej odbywały się regaty jachtów zatokowych i mieczowych.

Można powiedzieć, że Regaty Gryfa były wielkim festiwalem żeglarstwa w różnych klasach, a zmagania toczyły się nie tylko na Bałtyku (wyścig główny), ale na wodach Zalewu Szczecińskiego, czy Zatoki Pomorskiej. Jego uczestnikami byli żeglarze z Polski, NRD, NRF, Węgier, Czechosłowacji, ZSRR (w tym nadbałtyckich republik radzieckich - Litwy, Łotwy, Estonii), Szwecji i Danii. Startowało w nich ponad 300 jachtów.
Regaty Gryfa stworzył pionier szczecińskiego żeglarstwa kpt. Kazimierz Haska chcąc spopularyzować żeglarstwo w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Był on nie tylko pomysłodawcą tych regat, ale głównym organizatorem pierwszych edycji tych regat (Kpt. Haska był projektantem Pucharu Gryfa, w pierwszych edycjach projektował także plakaty, foldery regat, był też przewodniczącym Komisji Regatowej, również z sukcesami startował w nich).
Regaty przez wiele lat należały do najbardziej prestiżowych wyścigów żeglarskich w Polsce i tej części Europy. Obok regat Jesiennych o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbskiego i Regat Poloneza, stanowią wielki dorobek historii zachodniopomorskiego żeglarstwa, wypracowany przez pokolenia szczecińskich żeglarzy. To 57 letnia marka.
Obecnie w rękach szczecińskich żeglarzy są dwie najstarsze polskie imprezy żeglarskie: Regaty Jesienne o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbskiego i Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego. Obie mają wielkie tradycje, których nie posiadają żadne regaty w Polsce.

Żenującą sytuacją jest to co się dzieje od pewnego czasu z Regatami Gryfa.... Ma się wrażenie, że nie jesteśmy świadomi jaką perłę mamy w swoich rękach. To powinny być sztandarowe regaty szczecińskiego żeglarstwa, naszego Okręgu Żeglarskiego i Województwa Zachodniopomorskiego. Wielka, prestiżowa impreza żeglarska, mogąca konkurować z największymi bałtyckimi regatami, promując szczecińskie żeglarstwo i Województwo Zachodniopomorskie.
Trzeba przywrócić Regatom Gryfa ich rangę. To co się z nimi teraz dzieje, to smutna sprawa....
Piotr Owczarski
Żeglarski Szczecin


Artykuł Krzysztofa Krygiera 11.05.2015 - Dalsza degradacja wartości historycznej Pucharu Gryfa Pomorskiego

Opublikowaliśmy oficjalne dokumenty tegorocznej III edycji Regat Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, treść zawiadomienia dotycząca wyścigu o Puchar Gryfa Pomorskiego (jeden z elementów wspomnianej imprezy) nas zaskoczyła bo nie jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami organizatorów i z oczekiwaniami uczestników - co ponownie prowokuje do żywej dyskusji.

Duże kontrowersje i szerokie larum podniosło się już w 2013 r. po opublikowaniu informacji że: organizatorzy nowych turystycznych przybrzeżnych Regat Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego wprowadzają pewien historyczny gadżet: "Puchar Gryfa Pomorskiego" - pozostałość po pełnomorskiej kultowej imprezie.

Głosy sprzeciwu w 2013 i dezaprobaty działaniom organizatorów oddało środkowisko żeglarskie, a wśród nich również historyczni zdobywcy Pucharu - bez skutku.

Międzynarodowe "Pełnomorskie" Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego były niegdyś kolebką najlepszych pełnomorskich polskich żeglarzy i jachtów i wizytówką pełnomorskiego żeglarstwa w Polsce, teraz to "Satelita i dodatkowy Promocyjny Gadżet" dla stosunkowo młodej turystycznej imprezy odbywającej się wzdłuż wybrzeża.

Efekty są jakie widać: mizerna frekwencja w wyścigu o Puchar Gryfa Pomorskiego - spowodowana nieprzemyślanymi działaniami osób decyzyjnych i brakiem konsekwencji w działaniu co wpływa dalej na obniżanie wartości historycznych i sportowych "Pucharu Gryfa Pomorskiego" wypracowanych przez lata organizacji tej imprezy.

Problem nr 1 to: włączenie "Pucharu Gryfa Pomorskiego" nagrody głównej pełnomorskiej kultowej historycznej imprezy jako "satelity i gadżetu promocyjnego" dla stosunkowo młodej przybrzeżnej turystycznej imprezy.... temat ten już chyba wszyscy przeboleli ... szkoda ...

Problem nr 2: to problem wracający jak bumerang w imprezach organizowanych przez jednego z organizatorów: z uporem maniaka prowadzone są różne radosne eksperymenty na grupach w organizowanych przez niego imprezach - wbrew oczekiwaniom środowiska i uczestników, a co za tym idzie również brak zdecydowania i brak stałej formuły w jakich grupach ma być docelowo wręczany "Puchar Gryfa Pomorskiego". Puchar co roku wręczany jest na innych zasadach ..... co organizatorzy wymyślą w 2016? strach się bać ...

Warto w tym miejscu wspomnieć, że problem eksperymentowania na grupach to specjalność wspomnianego organizatora - to taka radosna twórczość bez ładu i składu .... nigdy nie wiesz w jakiej grupie startujesz i w jakiej wylądujesz po ogłoszeniu wyników ... .... (wielokrotnie mieliśmy doczynienia z tworzeniem na siłę wirtualnych grup niezgodne z zawiadomieniem dla promocji wybranych jachtów czy osób, wielokrotnie mieliśmy doczynienia ze znikającymi grupami podczas wyścigu pomimo tego, że były spełnione wszystkie warunki warunki do ich stworzenia w zawiadomieniu i pomimo tego że przyjęto do tych grup zgłoszenia, zdarzały się obiecanki cacanki z utworzeniem jakiejś grupy bo oczekiwali tego uczestnicy, a potem udawano że żadnych ustaleń nie było i grupa nie powstawała ....  - cyrk na kółkach .... i robienie z uczestniczących żeglarzy idiotów)

Przypomnę nietrafione od 2013r. pomysły wręczenia Pucharu Gryfa w Regatach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego - (co roku inne zasady):

2013 - Puchar Gryfa Pomorskiego miał otrzymać najszybszy jachtu w czasie bezwzględnym (generalka Open?), przed regatami zmieniono te zasady na: otrzymał najszybszy jacht w grupach KWR - (generalka KWR z wszystkich wyścigów albo wybrany wyścig KWR? - może ktoś przypomni? ja już się pogubiłem)

2014 i 2015? - Puchar Gryfa Pomorskiego w formule NHC- najbardziej "niepoważny" pomysł lansowany i zapowiadany przez tego samego organizatora (po licznych protestach nie zrealizowany - całe szczęście) ufff .... tym razem udało się ...

2014 - Puchar Gryfa Pomorskiego otrzymał jacht bezwzględnie najszybszy w dedykowanym jednym wyścigu (Błętkitna Wstęga) - osobiście zapowiadałem duży błąd tej decyzji - zakończony zgodnie z przewidywaniami: zero zainteresowania uczestników i mizerna frekwencja. To formuła w której Puchar wręczany był historycznie do 1997r, jednak przy dzisiejszej dużej różnorodności typów jachtów, wydaje się że nagroda ta powinna być wręczana w grupach przeliczeniowych (tak jak w ostatnich latach realizacji imprezy)

2015 - Puchar Gryfa Pomorskiego w "Generalce?" KWR - ogłoszona i opublikowana decyzja w oficjalnych dokumentach regat Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (według podanych informacji autorem jest zarząd ZOZŻ?)

To rozwiązanie lepsze od Błękitnej Wstęgi i NHC, ale czemu wręczać go w formule KWR skoro dostępna jest lepsza profesjonalna i międzynarodowa formuła ORC?

Wielu żeglarzy w tym roku zapowiada przejście z regionalnej formuły KWR właśnie do ORC - dla czego taka kultowa nagroda jak Puchar Gryfa Pomorskiego nie może być wręczana w najlepszej dostępnej międzynarodowej formule przeliczeniowej?

Decyzje ZOZŻ są ciekawe bo w tej sprawie odbyło się pod koniec 2014r?  nieformalne spotkanie osoby reprezentującej organizatora i osób zainteresowanych startem w roku 2015 - wszystkie osoby zainteresowane startem jednogłośnie opowiedziały się za wręczaniem pucharu w grupie ORC ... również z rozmów przeprowadzonych z uczestnikami poprzednich edycji również usłyszałem opinie że: Puchar Gryfa ich zdaniem również powinien być wręczany w grupie ORC

Przedstawiciel organizatora wstępnie potwierdził wręczenie Pucharu Gryfa w 2015 r w ORC -  a tym czasem w tegorocznych dokumentach pojawił się zapis: "Generalka"? KWR .... ps.  Autorowi tego zapisu chyba chodziło "bez podziału na grupy KWR", generalka sugeruje zsumowanie wyników poszczególnych biegów ... a tu ma być tylko jeden bieg....? poplątanie z pomieszaniem 

Kompletnie nie rozumiem tego postępowania - może ktoś rozumie?

Regaty są dla uczestników i organizatorzy powinni wziąć uwagi uczestników do serca, ranga Pucharu Gryfa Pomorskiego sugeruje aby był wręczany w najlepszej możliwej przeliczeniowej grupie sportowej "ORC" - a organizatorzy mogliby się w końcu zdecydować na stałą stabilną formułę zamiast tworzenia co roku radosnej twórczości ....

Pozdrawiam

Krzysztof Krygier

Poniżej artykuł z 2013 roku opisujący reaktywację imprezy i jej historię - warto przeczytać:


Artykuł Krzysztofa Krygiera z lipca 2013: - Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego i idea wskrzeszenia organizacji Żeglarskich Mistrzostw Polski w woj. zachodniopomorskim.

Na stronie ZOZŻ pojawiła się bardzo ciekawa informacja o powołaniu do życia Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego. Szczytna inicjatywa biorąc pod uwagę 4 letni przestój w organizacji tych regat organizowanych dorocznie podczas Żeglarskich Mistrzostw Polski - popieramy tę ideę.
Aktualnie Puchar ma być wręczany podczas nowo stworzonych turystycznych Regat Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, co biorąc pod uwagę dotychczasową rangę Pucharu Gryfa Pomorskiego - zdecydowanie obniży dotychczasowe walory sportowe historycznej nagrody. Oczywiście o formie nowej imprezy zadecydują sami organizatorzy.

Puchar miał być pierwotnie wręczany dla pierwszego jachtu w czasie bezwzględnym - po publikacji naszego artykułu dowiedzieliśmy się od Adama Lisieckiego o zmianie koncepcji: i aktualnie Puchar ma być wręczany dla najszybszego jachtu w formule KWR tych regat.
Autor bardzo ciekawego artykułu o historii tych regat Janusz Charkiewicz tak reklamuje nową imprezę „cytat ze strony zozz": (Regaty Gryfa Pomorskiego to znaczący i otwarty rozdział historii polskiego żeglarstwa. W tym roku, dzięki staraniom Wiceprezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego - j.k.ż.w Zbigniewa Jagniątkowskiego, oraz zaangażowaniu Piotra Stelmarczyka odbędzie się XXIX edycja Międzynarodowych Regat o Puchar „Gryfa Pomorskiego" a nagrodę główną zdobędzie kapitan jachtu, który pokona w najkrótszym czasie trasę regat Bakista Cup po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim). koniec cytatu ...... itd
Bardzo nas cieszy idea wskrzeszenia kolejnego historycznego pucharu i kolejnej historycznej imprezy, będziemy kibicować organizatorom i uczestnikom - choć uważamy, że nagroda ta mogłaby być wręczana nadal podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski - czemu nie?
Oto krótka historia Międzynarodowych Regat o Puchar „Gryfa Pomorskiego
Międzynarodowe Regaty o Puchar „Gryfa Pomorskiego" odbyły się po raz pierwszy w 1958 r. Główną nagrodą został srebrny puchar zaprojektowany przez Kazimierza Haskę, który był pomysłodawcą i realizatorem tej imprezy. Puchar był do roku 1997 wręczany dla pierwszego kapitana, który najszybciej przebył trasę regat w czasie bezwzględnym. Fundatorem pucharu był Przewodniczący Prezydium WRN w Szczecinie, który został zarazem patronem regat, a organizatorem został Zarząd Okręgu Szczecińskiego PZŻ. Otwarcie regat nastąpiło w dniu 17.08.1958 r. o godzinie 18:00 GMT w Świnoujściu.
Trasa regat liczyła 300 Mm: prowadziła ze Świnoujścia poprzez - Falsterborev - Christianso do Świnoujścia.
Start jachtów morskich do wyścigu 300 MM nastąpił w dniu 18.08.1958 r. o godzinie 10:00 GMT.
Pierwszym zwycięzcą „Pucharu Gryfa" został kpt. Jerzy Kraszewski na jachcie „Conrad" z SJKM Szczecin.
W roku 1959 w ramach „Gryfa Pomorskiego" rozegrano dodatkowo Żeglarskie Mistrzostwa Okręgu Szczecińskiego w klasach: „Finn" - „H" - „Star" - „Słonka". Organizatorem mistrzostw był Jacht Klub AZS Szczecin, na zlecenie Zarządu Okręgu Szczecińskiego PZŻ.
Do roku 1973 równolegle z pełnomorskim długim wyścigiem, który traktowany był jako główna część imprezy, na Zatoce Pomorskiej odbywały się regaty jachtów zatokowych i mieczowych.
Trasa wyścigu długiego do 1989 roku (z okresową zmianą kierunku), prowadziła ze Świnoujścia z ominięciem od północy wyspy Bornholm, z ominięciem latarniowca Falsterborev i wyspy Christianso kończąc się na mecie w główkach portu Świnoujście.
W okresie późniejszym trasa została skrócona - ze Świnoujścia do pławy „Koł" na podejściu do portu w Kołobrzegu i z powrotem. Od roku 1960, to jest od czasu zorganizowania regat w ramach Tygodnia Zatoki Gdańskiej, regaty Gryfa Pomorskiego postanowiono rozgrywać w latach nieparzystych.
W 1965 roku włączono je do Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski i rozgrywano w ten sposób do1993 roku.
Od roku 1999puchar był wręczany dla zwycięskiego jachtu w grupie IMS podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski.
W roku 2003 wprowadzono nowy bieg o Memoriał Marka Muzykiewicza.
Ostatnia edycja Regat o Puchar „Gryfa Pomorskiego" odbyła się w roku 2009.Puchar zdobył Jerzy Chodkiewicz na jachcie „Mały Ptak" z AKM Gdańsk, który wszystkie wyścigi rozegrane w MŻMP ukończył w najkrótszym czasie przeliczonym.
Historyczni zwycięzcy Międzynarodowych Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego:
1958 KRASZEWSKI Jerzy CONRAD SJKM Szczecin
1959 KRASZEWSKI Jerzy CONRAD SJKM Szczecin
1960 DERTZ WIENFRIED ERNEST THALMAN GSB Greiswald
1961 DEBUS K. ROSTOCK BSG MOTOR
1963 SIWIEC Tadeusz ADMIRAŁ JKM KOTWICA Gd
1965 JETTMAR Jacek SZKWAŁ II AKM Gdańsk
1967 KUSNIERZ Bronisław ORION LOK GRYF Gdynia
1969 KRASZEWSKI Jerzy DAR SZCZECINA MKS POGOŃ
1971 KRASZEWSKI JERZY DAR SZCZECINA MKS POGOŃ
1973 GUTHER Reher GERMANIA VI NRV Hamburg
1975 SIWIEC Tadeusz TORNADO JKM KOTWICA
1977 SIWIEC Tadeusz TORNADO JKM KOTWICA
1979 JAWORSKI Kazimierz SPANIEL 2 JK STER
1981 RUSAK Jerzy TORNADO JKM KOTWICA
1983 SIUDY JERZY CETUS KS Stal-Stocznia
1985 SIUDY JERZY CETUS KS Stal-Stocznia
1987 SIWIEC Tadeusz TORNADO JKM KOTWICA
1989 SIWIEC Tadeusz TORNADO JKM KOTWICA
1993 KUCZYŃSKI Bogdan BOOGIE YK VADUZ
1995 KINAS Edward NAUTICUS JKMW KOTWICA
1997 KULA Marian HADAR JKMW KOTWICA
OD 1999 R. Puchar wręczany był dla zwycięzcy w przeliczeniowej grupie ORC
1999 BREZDEŃ Krzysztof KIER JKMW KOTWICA
2000 LISIECKI Adam WISŁA YKP Szczecin
2002 KISZKA Tadeusz DRUZGOTEK JK AZS Szczecin
2003 PAUL Krzysztof DUŻY OTAK AKM Gdańsk 2
2005 POLAŃSKI Maciej NAUTICUS JKMW KOTWICA
2007 PAUL Krzysztof DUŻY PTAK AKM Gdańsk
2009 Jerzy Chodkiewicz Mały Ptak AKM Gdańsk
Autor: Krzysztof Krygier

Foto Jacek Bonecki


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek