NEWS
17.03.15
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Ubezpieczenia żeglarskie - warto posiadać czy nie?


Zapraszamy do działu ubezpieczenia żeglarskie na naszym portalu.

Przedstawiamy w nim szereg porad i oferty firm ubezpieczeniowych dostępnych na polskim rynku - skierowanych dla żeglarzy, wodniaków i motorowodniaków

W dziale ubezpieczenia publikujemy również artykuły o wypadkach na wodach morskich i śródlądowych.

Do działu można wejść wprost z lewego menu sailportal.pl

lub z linków bezpośrednich:

http://www.portalzeglarski.com/ubezpieczenia_dla_%C5%BCeglarzy_wodniak%C3%B3w.html

lub

www.portalzeglarski.com/ubezpieczenia-artykuly.html

Ubezpieczenie żeglarskie jachtu i załogi w Polsce nie jest obowiązkowe, czy znaczy to że nie warto posiadać pełnego lub częściowego ubezpieczenia?

Wypadki, ekstremalne warunki atmosferyczne, pożary .... to wszystko stoi na drodze każdego wodniaka, ryzyko jest zawsze, warto przytoczyć niedawne tragiczne doniesienia z archipelagu Vanuatu i zniszczeń jakie dokonał również wśród jachtów silny Cyklon, warto przypomnieć niedawny wypadek jachtu Polonus na Antarktydzie, warto przypomnieć niedawny pożar w dużych hangarach Mariny w Neustadt i wcześniejszy pożar w Centrum Żeglarskim Szczecin ..... warto przypomnieć sobie o wielu masztach łamanych w sezonie żeglarskim tym i poprzednich .... warto przypomnieć o wielu wypadkach śmiertelnych polskich żeglarzy.

Jeśli ubezpieczenia w tych przypadkach nie było - zaczynają się schody ...

Dla tego ubezpieczenia żeglarskie są podstawą "bezstresowego" uprawiania sportów wodnych (przezorny zawsze ubezpieczony)

Ubezpieczenia chronią nasze jachty, zdrowie, majątek i odpowiedzialność. Zanim oddacie cumy, zastanówcie się czy nie warto posiadać ubezpieczenia. Znam wielu żeglarzy, którym ubezpieczenie żeglarskie uratowało „życie" - w rzeczywistości i w przenośni .... 

W Polsce ubezpieczenie jachtu rekreacyjnego jest całkowicie dobrowolne. Oznacza to, że każdy Ubezpieczyciel może skomponować swój produkt i napisać ogólne warunki zgodnie ze swoją strategią, bez konieczności stosowania się do standardów, których po prostu nie ma. Nie istnieją normy prawne, które określałyby zakres i sumy ubezpieczenia, dlatego tym bardziej odradzamy podejmowanie decyzji o zakupie ubezpieczenia sugerując się wyłącznie jego ceną

W Polsce dostępna jest szeroka oferta firm oferujących ubezpieczenia żeglarskie dla żeglarzy i wodniaków: (Warta, PZU, PTU, Pantaenius, Proffman, Ergo Hestia) pojawiają się również nowe firmy na rynku: (Yacht Pool, EIS).

Dostępna oferta ubezpieczeń jest szeroka i bardzo bogata i warto znaleźć dla siebie optymalną opcję.

Rodzaje ubezpieczeń:
Ubezpieczenie CASCO jachtu - Zawierając taki rodzaj ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia czyli kwotę jaką żeglarz otrzyma w wypadku całkowitej utraty jachtu (na przykład w wyniku zatonięcia lub kradzieży). Trzeba też zwracać uwagę na udział własny, który może być ustalony procentowo lub kwotowo. Udział własny to suma jaką ubezpieczyciel potrąca od kwoty odszkodowania za szkodę. Zwracajmy też uwagę na wysokość składki zaproponowanej przez firmę oraz na wszystkie wyłączenia czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. Firmy mogą mieć w swych warunkach różne wyłączenia.
Casco może chronić przed skutkami zdarzeń za które odpowiedzialne są siły natury (sztormy, uderzenia piorunów), przed skutkami kolizji lub wejścia jachtu na mieliznę. Przed skutkami pożaru, eksplozji, zatonięcia jednostki, a także włamań, dewastacji i kradzieży. Przed skutkami awarii (na przykład złamanie masztu). A także przed stratami spowodowanymi wypadkiem w czasie transportu. - Wysokość składki ubezpieczeniowej obliczana jest indywidualnie dla każdego jachtu i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wartości jednostki, ale także od rejonu żeglugi, mocy silnika czy powierzchni żagli. Ubezpieczenie jachtu żaglowego będzie nieco tańsze, niż ubezpieczenie jachtu motorowego podobnej klasy. Ochrona jednostki przeznaczonej do profesjonalnych regat lub do czarteru może być dużo droższa, niż jachtu wykorzystywanego prywatnie.
Ubezpieczenie to może chronić sprzęt nowy lub używany. W pierwszym przypadku możemy skorzystać z oferty firmy ubezpieczeniowej, która współpracuje z producentem. Jak w salonie samochodowym - kupujemy pojazd razem z ubezpieczeniem. Możemy oczywiście wybrać innego ubezpieczyciela i samemu załatwić wszystkie formalności.
Ubezpieczenie OC - Żeglarz powinien zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, która może zostać wypłacona osobie poszkodowanej w wypadku. Nawet małym jachtem można wyrządzić bardzo dużą i kosztowną szkodę.
Niektórzy organizatorzy regat czy imprez sportowych, czy też mariny, wymagają od swych rezydentów posiadania ubezpieczeń OC.
Ile razy widzieliśmy jacht, który tracił sterowność w porcie i niszczył po drodze relingi sąsiadów? Pół biedy kiedy niszczony jest sprzęt. Co zrobimy kiedy przez nieuwagę lub błąd złamiemy komuś rękę? Na przykład podczas amatorskich regat, gdzie rzadko sprawdzany jest fakt posiadania ubezpieczenia OC. Prawnicy tylko czekają na takich poszkodowanych. Bez wahania oskarżą sprawców o dokonanie uszczerbku na zdrowiu, a nawet zażądają odszkodowań za czasową lub trwałą niezdolność do pracy. Nawet pozornie mały wypadek może mieć duże konsekwencje.

Ubezpieczenia NNW członków załogi - Wypłacane jest w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci członka załogi jachtu. Żeglarz w porozumieniu z firmą ubezpieczeniową ustala sumę ubezpieczenia, od niej zależy wysokość składki. Ubezpieczenie NNW zazwyczaj nabywane jest w pakiecie łącznie z ubezpieczeniem OC oraz ubezpieczeniem CASCO jachtu.
Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę czy nasze ubezpieczenie NNW chroni tylko członków załogi jachtu czy także wszystkich gości, którzy mogą odwiedzić nasz pokład w czasie sezonu.
Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej skipperów
To ubezpieczenie mogą wykupić skipperzy prowadzący jachty. Mogą to być osoby posiadające stosowne uprawnienia nieodpłatnie dowodzący jachtem podczas wakacji z rodziną i przyjaciółmi. Mogą to być także kapitanowie (skipperzy) zawodowi, którzy za swe usługi pobierają wynagrodzenie. Wysokość składki zależy od wielkości jachtu, rodzaju jachtu (żaglowy czy motorowy), od długości trwania ochrony (na przykład ubezpieczenie może być całoroczne lub tylko na czas jednego rejsu) oraz od tego czy skipper wykonuje swe usługi odpłatnie, czy też nie. Ubezpieczenie chroni skippera przed roszczeniami osób trzecich, w tym przed roszczeniami właściciela jachtu. Takie roszczenie może pojawić się na przykład wtedy, gdy jacht czarterowy zostaje uszkodzony z winy skippera i zamiast zarabiać, oddawany jest do stoczni na remont lub gdy w umowie ubezpieczenia CASCO jachtu występuje udział własny w szkodzie, do którego pokrycia zobowiązany jest skipper. Ochroną objęte są często także szkody spowodowane rażącym niedbalstwem skippera.
Ubezpieczenia czarterów i ubezpieczenia kaucji za jacht
Nagły wypadek, złamana noga lub choroba kapitana? Jeśli skipper nagle nie może wziąć udziału w podróży i trzeba odwołać cały rejs, z tego ubezpieczenia mogą być pokryte wszystkie koszty związane z czarterem jachtu (po potrąceniu udziału własnego). Ochrona dotyczy także przerwania rejsu czarterowego. Ubezpieczone mogą być także koszty nagłego powrotu z wyjazdu.
Firmy ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenie kaucji jaką czarterujący musi wpłacić za wynajęty jacht. Ubezpieczenie kaucji można wykupić razem z czarterem (w firmie czarterowej lub u jego agenta). Można też wykupić to ubezpieczenie w dowolnej innej firmie.
W wielu firmach czarterowych mając ubezpieczenie kaucji, w ogóle nie musimy jej uiszczać przed rejsem.

 

Przed zakupem polisy polecamy sprawdzenie ofert przynajmniej kilku firm dostępnych firm na rynku, każda z firm oferuje inne pakiety i warunki ubezpieczenia - warto je przed podjęciem ostatecznej decyzji o ubezpieczeniu porównać. Jeśli mamy obiekcje najlepiej zapytać specjalisty.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek