NEWS
06.03.15
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Program pokazu JachtFilm w Szczecinie - zapraszamy


Zapraszamy na pokazy filmów o tematyce żeglarskiej i wodniackiej JachtFilm 2015 w Szczecinie

WSTĘP WOLNY

Sala Radia Szczecin:

blok 1

7 marzec (sobota) godz. 12.00 - ok. 15.00

jean_du_sud_07Dookoła świata na Jean-du-Sud 

reż. Ives Gelinas, 1983 r. (100 min.)

Kim jest Ives Gélinas? Wolny duch? Wynalazca? Geniusz? Podróżnik? Marzyciel? Jeden z tych co spełnili swoje marzenia? Prawdopodobnie zasługuje na wszystkie te określniki... a może i więcej..

Ives Gélinas urodził się w Montrealu, w Kanadzie. Jego życie zawodowe przed wyruszeniem w rejs było związane ze sztuką. Najpierw z teatrem, a później z kinem i telewizją. Pracował jako aktor, reżyser, producent, często pełniąc kilka tych ról równocześnie. Ten rozdział swego życia zamknął jednak w bardzo „dramatyczny" sposób - postawił żagle na swoim niewielkim jachcie i popłynął w samotny rejs.

Swoją karierę aktorską i filmową przerwał między innymi dlatego, iż od bardzo dawna miał w głowie tylko jedną myśl - żeglowanie. Ponadto czytał wiele książek o duchowości, samorealizacji, osiąganiu wewnętrznego spokoju i szczęścia. Wiele z rad w nich zawartych prowadziło do konkluzji - aby uzyskać wewnętrzny spokój musisz uwolnić się ze wszystkich swoich pragnień - i są dwie drogi do tego: albo zapomnisz o nich całkowicie, albo je spełnisz. Wiedział, że nie jest w stanie zapomnieć o żeglowaniu.

Od pierwszych chwil, gdy podjął decyzję o przygotowaniach do samotnego rejsu non-stop z Saint-Malo we Francji (gdzie pracował i przygotowywał do rejsu) do Gaspé w kanadyjskim Québecu, poprzez Ryczące Czterdziestki i Przylądek Horn, równocześnie zastanawiał się, jak podzielić się z bliskimi wszystkimi przeżyciami i emocjami, których zazna podczas podróży. Postanowił sfilmować swój rejs.

Ives Gélinas rejestrował kamerą nie tylko obrazy, ale także „filmował" dźwięki. Oglądamy rejs jakby od środka, oczami i emocjami żeglarza, będąc razem z nim na pokładzie Jean-du-Sud. Mała przestrzeń 30 stopowego jachtu okazuje się bardzo pojemna dla opowieści o wielkim rejsie.

Film „Dookoła świata na Jean-du-Sud" był pokazywany na wielu festiwalach i zdobył wiele nagród. M.in. otrzymał Złotą Palmę na La Rochelle Sailing Film Festival w roku 1983 i później w 1985. W sumie otrzymał 9 nagród na 7 różnych festiwalach filmowych. Był pokazywany w telewizjach 11 państw.

marques_2Gdziekolwiek dopełni się Twój los 

reż. Michał Dąbrowski, 1994 r. (15 min.)

21 września 1957 roku w szalejącym sztormie w pobliżu Azorów zatonął duży czteromasztowy bark „Pamir" Ze znajdujących się na pokładzie 86 członków załogi (oficerów i kadetów) ocalało jedynie 6 osób. Nikt nie przypuszczał, że 27 lat później w podobny sposób zatonie inny żaglowiec. „Marques" brytyjski trójmasztowy żaglowiec służący do szkolenia morskiego młodzieży, tak jak wiele innych jednostek brał udział w 1984 w atlantyckich regatach żaglowców.

Podziwiano go jeszcze w porcie Hamilton na Bermudach, jak przycumowany rufą do nabrzeża pokazywał się w całej krasie starej sylwetki. W nocy po opuszczeniu Bermudów cała flotylla usłyszała sygnał wzywania pomocy. Pochodził właśnie od „Marqueza" W ciągu 2 minut - tak jak kiedyś „Pamir" teraz „Marquez" przechyliwszy się na prawą burtę poszedł na dno.

Akcję ratowniczą prowadził polski jacht „Zawisza Czarny". Z całej załogi, liczącej 29 członków uratowano tylko 9 żeglarzy. O tej właśnie akcji ratowniczej i żeglarskiej traumie jest ten film. Ponieważ cała akcja działa się daleko od Polski i mało kto o niej wiedział wtedy i wie dzisiaj, chciałem zostawić potomności obraz, który będzie przypominał tragedię młodych brytyjskich żeglarzy i heroiczny wysiłek polskich przy ratowaniu a raczej próbie ratowania i jej wyniku.
Michał Dąbrowski

Rozmowa z reżyserem o Operacji Żagiel 84 i okolicznościach powstawania filmu.

Siostry  

reż. Michał Dąbrowski, 2011r. (17 min.)Siostry

W gdańskiej stoczni im. Lenina powstało 6 pełnorejowych żaglowców. Pierwszy, z serii zbudowanych tam statków żaglowych przeznaczony był dla Wyższej Szkoły Morskiej - był to Dar Młodzieży. Gdy w 1983 roku Dar Młodzieży wychodził w swój pierwszy inauguracyjny rejs, w stoczni negocjowano kontrakty na kolejne żaglowce z tej serii - zamówione przez Związek Radziecki. Jednym z nich był bliźniaczy statek Daru o nazwie Mir. O projektowaniu tych żaglowców, czym się kolejne od siebie rożniły i dlaczego Mir powienien w żegludze mieć lepsze osiągi opowiada w filmie inż. Zygmunt Choreń. Z okazji 30-lecia Daru Młodzieży konstruktor obu statków zaproponował kapitanom Daru Młodzieży i Mira regaty - jeden na jednego, bez żadnych przeliczników. Trasa prowadziła z Turku w Finlandii do Gdyni. Nagrodą był ufundowany przez konkstruktora tradycyjny rosyjski samowar. Latem 2011 roku taki wyścig się odbył. O rywalizacji między dwoma żaglowcami i o tym kto wygrał opowiada ten właśnie film.

blok 2- 7 marzec (sobota), godz. 17.00 - ok. 20.15

Raw faith (Głęboka wiara) 

reż. Gregory Roscoe, 2013 r. (94 min.)rawfaith_3

RawFaith to historia rodziny zwykłej, amerykańskiej rodziny Mckay i 88 stopowego, 300 tonowego galeonu, który wspólnie budowali w Addison, Maine, w Stanach Zjednoczonych. Jest to opowieść poruszająca i zarazem tragiczna. Historia zarażania wszystkich dookoła swoją pasją, inspirowania do działań, do podejmowania kolejny raz heroicznych wysiłków dla zbudowania wielkiego żaglowca. Historia padania i wstawania z kolan, dla bardzo krótkich chwil radości. Pasja, która przerodziła się w obsesję...

"Jest to historia, która pokazuje jak mój Ojciec postanowił realizować swoją wersję „american dream" decydując się na budowę RawFaith. Ciężką pracą, pomysłowością, wytrwałością, i poświęceniem chciał zarazem wyzwolić swoje stare marzenia, zrealizować cel nie patrząc na cenę. W końcu stracił wszystko, co się liczyło na tym świecie...na szczęście tylko na chwilę..." Aaron McKay, najstarszy syn.

28 stóp 

reż. Kevin A. Fraser, 2011 r. (10 min.)28 stóp

Przez całe życie lubiłem mieszkać na małych powierzchniach. Jako dziecko często budowałem domki na drzewach. Wspinałem się na drzewa i robiłem bazę. Gdy po raz pierwszy wszedłem na pokład Lizzy Belle pomyślałem, że to idealny fort. Od dużego domu ważniejsza jest przestrzeń, w której po prostu dobrze się czuję. Udało mi się ją oswoić. Jacht ma tyle charakteru i tyle historii, że nie mógłbym pragnąć niczego więcej"

Film, lub raczej etiuda filmowa młodego człowieka, który zamiast domu na lądzie wybrał życie na niewielkiej łodzi. Akceptując wszelkie wygody i niewygody z tego wynikające tłumaczy dlaczego niczego więcej nie pragnie...

Ice blink 

reż. Gregory Roscoe, 2000 r. (54 min.)"Życie może być dziełem sztuki"ice blink_2

Dave i Jaja Martin oraz ich troje dzieci to rodzina, której życie to wielka podróż po świecie pod żaglami. Na swojej 25 stopowej łodzi Dave miał plan podróżować po świecie. Poznał żeglarkę o imieniu Jaja, zakochał się w niej. Założyli rodzinę, a do listy załogi dopisali wkrótce trójkę dzieci, które przychodziły na świat w portach... Wszyscy razem popłynęli dookoła świata w swoim 25 stopowym domu.

Ice blinkMały domek zamienili później na nieco większy, stalowy i wyruszyli w 4-letnią podróż na „wysokie szerokości" odwiedzając Arktykę, Norwegię, Islandię i Grenlandię. Ice Blink to ich historia. Warto poznać historię rodziny, która wybrała proste życie w podróży. Ice blink to także potwierdzenie tezy, że tak, naprawdę mamy wpływ na sposób, w jaki przeżywamy nasze życie...

 

blok 3 - 8 marzec (niedziela), godz. 12.00 - ok. 15.00

katamaran ti babouche sunie na biegun

Katamaran Ti-babouche sunie na biegun  

reż. Thierry Robert, 2011 r. (52 min.) 

Sébastien Roubinet i Rodolphe André wspólnie wyruszają w niesamowitą podróż katamaranem z Alaski, przez Biegun Północny w stronę Europy. Katamaran Ti-babouche, którym płyną, został skonstruowany przez Sébastiena Roubineta specjalnie z myślą o tej wyprawie. Ta podróż to 1750 mil morskich. Podczas podróży planują dla celów naukowych i komercyjnyc mierzyć grubość lodu na dalekiej północy z dokładnością, z jaką jeszcze tego nikt nie robił. Zaprojektowany przez Roubineta katamaran ma 16,5 stopy długości, i ma być ich domem przez dwa-trzy miesiące planowanej podóży...Łódź jest przystosowana do podróży po lodzie, ma łyżwy, jest lekka i bardzo wytrzymała. Jest to bardzo ważne, gdyż jak przewidują podróżnicy , jednym z największych problemów jakie mogą spotkać jest ...brak wiatru...

Jessica Watson. Prawdziwa odwaga 

reż. Sarah Spillane, 2013 r. (97 min.) jessica watson_4

Jessica Watson (ur. 18 maja 1993 r. w Gold Coast, Queensland) - Australijka, najmłodsza osoba na świecie, która na kilka dni przed swoimi 17. urodzinami ukończyła wokółziemski rejs non-stop tradycyjnym szlakiem kliprów (drogą wokół trzech wielkich przylądków w ryczących czterdziestkach). Watson, w asyście godnej największych gwiazd żeglarstwa zawinęła do portu w Sydney 15 maja 2010 r., po przepłynięciu 38 tys. kilometrów w ciągu 210 dni na 10-metrowym jachcie o nazwie Ella's Pink Lady.

Film, który został zrealizowany przez TV Planete jest w polskiej wersji językowej i jest perełką. Przede wszystkim poznajemy australijską 16-latkę, która wydaje się być znacznie dojrzalszą, wie czego chce i konsekwentnie realizuje swój żeglarski projekt. Zamiast bawić się z koleżankami wraz z rodziną i ekipą fachowców, maluje, szlifuje, i klaruje jacht do dalekiej podróży. Młodej żeglarce pomagają nie tylko rodzice i znajomi. W trudnych chwilach przygotowywania rejsu pomoc przychodzi od obcych ludzi, którzy w odpowiedzi na pytania o pieniądze odpowiadają „ja też kiedyś byłem młody i miałem marzenia".
jessica watson_2W dniu powrotu do portu Jessicę wita cała Australia. Tak, Australia. Powitanie w asyście mediowych motorówek, helikopterów i kamer. 100 tysięcy fanów witało Jessikę na nabrzeżu, a pierwsze oficjalne słowa z gratulacjami przekazał jej były premier tego żeglarskiego kraju. Jessica Watson, w 2011 roku, na spektakularnej ceremonii odbywającej się w budynku parlamentu w Canberze, przed zgromadzonymi 25 tysiącami widzów i fanów została uhonorowana tytułem "młodą Australijką roku" - Young Australian of the Year. Po rejsie stała się jedną z najbardziej znanych „celebrytek" w Australii. Występowała w Tańcu z gwiazdami, występowała w wielu reklamach, angażowała się także w wiele pomocowych akcji charytatywnych dla biednych krajów Azji.

pokazy w MOK Szczecin Dąbie 8 marzec (niedziela), godz. 11.00 - ok. 14.00

jean_du_sud_07

Dookoła świata na Jean-du-Sud

reż. Ives Gelinas, 1983 r. (100 min.)

J/w

ice blink_2

Ice blink

reż. Gregory Roscoe, 2000 r. (54 min.)

J/w

Program / układ filmów może ulec niewielkim zmianom .


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek