NEWS
13.01.15
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Pokaz slajdów: Arktyczny rejs - jachtem u Czukczów, Eskimosów i Inuitów


Zapraszamy w czwartek, 15 stycznia o godz. 18.00, na pokaz slajdów: „Arktyczny rejs - jachtem u Czukczów, Eskimosów i Inuitów" autorstwa Moniki Witkowskiej. Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „Slajdy In Mundo w Lunie", (Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa), bilet: 15 zł

Jakie są sposoby Czukczów na obronę przed atakiem niedźwiedzi polarnych? Czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami? Dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów? Co jest smaczniejsze: słonina wieloryba, mięso foki czy woła piżmowego? Co się kryje pod określeniem: kit-kit? Jak rybacy z Aleutów łowią kraby? Czym się różni sztorm na Morzu Czukockim od sztormu na Morzu Beringa? Jak wygląda żegluga wśród dryfujących lodów?

Po co na Alasce organizuje się wyścigi wanien i jak się tam teraz szuka złota? Jak rodowici Czukcze reagują na opowiadane o nich kawały? Jak zrobić aby dzień trwał 48 godzin? Na te i inne pytania odpowie Monika Witkowska, która wraz ze szwedzkim kolegą - Börje Ivarssonem przez trzy miesiące żeglowała na 10,5 metrowym jachcie „Anna" wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, na koniec docierając do Aleutów.

Monika WitkowskaPodróżuje zawodowo (jest dziennikarką i pilotką wycieczek) jak i prywatnie (ulubione jej podróże to te spontaniczne, na własną rękę, często w pojedynkę, autostopem i z namiotem). Swoimi wrażeniami dzieli się w artykułach, książkach (przy okazji pokazu będzie możliwość zakupienia niektórych z nich) i na prywatnej stronie internetowej www.monikawitkowska.pl
Do najważniejszych z pośród jej licznych pasji zalicza góry, zwłaszcza te wysokie (zdobyła m.in. Mt Everest, a aktualnie finiszuje z Koroną Ziemi), nurkowanie i żeglarstwo morskie. Trzykrotnie brała udział w wyprawach żeglarskich wyróżnionych nagrodami „Rejs Roku" (półroczny rejs przez Pacyfik i Atlantyk na żaglowcu „Zawisza Czarny", rejs na jachcie „Stary" z opłynięciem Przylądka Horn i dotarciem do Polskiej Stacji Antarktycznej, pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Solanus").
W czasie pokazu można będzie usłyszeć relację Moniki z jej trzymiesięcznego rejsu arktycznego, którego głównym celem była Czukotka i Alaska.

Foto Monika Witkowska

Pokaz slajdów - Arktyczny rejs jachtem

back

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek