237 dni
9H 31M 57S


NEWS
24.02.13
- Sailnews Świat
« POWRÓT

Gutek i Energa zajęli trzecie bardzo dobre miejsce - w regatach RORC Caribbean 600


Gutek trzeci na podium regat RORC Caribbean 600
22 lutego, o godz. 18.00 czasu lokalnego (23.00 czasu polskiego) ogłoszono oficjalne wyniki międzynarodowych regat RORC (Royal Ocean Racing Club) Caribbean 600. Komisja sędziowska ostatecznie potwierdziła trzecie miejsce Gutka i załogi ENERGI w klasyfikacji CSA. Piąta edycja międzynarodowych regat zgromadziła ponad 500 żeglarzy z 28 krajów świata, a wśród nich były takie sławy jak Mike Sanderson czy Brian Thompson. Prawie 20-metrowa ENERGA była jedną z najmniejszych łódek w stawce. Gutkowski 28 lutego 2013 r. weźmie udział w kolejnej prestiżowej imprezie żeglarskiej- Heineken Regatta. W kwietniu natomiast planuje podjąć próbę pobicia solowego rekordu północnego Atlantyku na trasie Nowy Jork - Lizard. Wszystkie starty oraz testy jachtu ENERGA są elementami przygotowań do regat Transat Jacques Vabre, jednej z ważniejszych imprez klasy IMOCA Open 60.
Relacja Gutka:
„ To było dla nas kolejne sportowe wyzwanie. Najlepsze jachty i najlepsze załogi z całego świata. Moim celem było zająć jak najlepsze miejsce" - komentuje Gutkowski swój udział w tych regatach. „Przy minimalnej, bo 3-osobowej załodze, skomplikowanej nautycznie i taktycznie trasie, było to zadanie bardzo trudne, ale o takie cele nam chodzi i jestem z wyniku bardzo zadowolony"- dodaje. „Tyle manewrów co tutaj w dwa dni w trakcie np. regat Vendée Globe nie zdarza się często przez trzy miesiące. Jestem bardzo zadowolony z załogi, na innych jachtach o podobnych parametrach były dużo liczniejsze załogi zawodowe - my we trzech robiliśmy to, co gdzie indziej wykonywało 20 osób. Jestem naprawdę zadowolony z wyniku. Może gdybyśmy mieli więcej półwiatrów, na których jacht ENERGA jest najszybszy, nasze miejsce byłoby jeszcze lepsze". Warunki pogodowe Według prognoz, żeglarze warunki mieli wręcz idealne. Stabilny wiatr 5-6 B z jednego kierunku miał pozwalać zająć się przede wszystkim bardzo precyzyjnym trymem łódki. Jednak od poranka w dniu startu nad archipelagiem pojawiło się sporo chmur typu cumulus, które w ciągu dnia zaczęły się mocno rozbudowywać. Nie były niebezpieczne, jednak wiatr wiejący spod nich (zmieniający prędkość i kierunek), zmuszał załogi do dużego skupienia. Gutek to żeglarz czujący wiatr i posiadający nieprawdopodobną intuicję w tej kwestii. Rundka wokół wysp przed regatami na pewno mu się przydała żeby poznać lokalne warunki cieni wiatrowych od wysp i „odkrętki" związane z ich ukształtowaniem. Deszcz i ciężkie o których mówił Gutek przed startem, zgodnie z prognozą, odeszły na zachód. Konkurencja Starałem się obserwować stawkę w trakcie wyścigu i byłem bardzo zaskoczony, że nasza załoga stale dotrzymywała kroku 180-stopowemu super jachtowi Adela, a w końcu wyprzedzili go. Już sam ten fakt świadczy, że Gutek nie znalazł się na tych regatach przypadkowo. Sama impreza odbywa się dopiero po raz piąty, ale towarzystwo wśród którego znalazła się ENERGA robi wrażenie. Co ważne, płynęła w czubie stawki w bezpośredniej rywalizacji. Niektórzy sądzą, że to nie jest zbyt duże wyzwanie dla ekipy Gutkowskiego, ale w czasie tych regat byliśmy świadkami wycofania się już kilku jachtów. Ja myślę że dobrze się stało że nasza bandera pojawia się na takich imprezach.
Czy załoga popełniła jakiś błąd taktyczny? Zdaniem Jacka Pietraszkiewicza, mały błąd popełnili w halsie między wyspą Saba a Gustavia. Popłynęli halsem pod wiatr po północnej stronie trasy wchodząc w cień wiatrowy tej ostatniej. Być może korzystniej było trzymać się południowej strony, mając czysty wiatr od oceanu, a po zwrocie można było, spodziewając się że wiatr powinien odkręcać z EbN na E, płynąć pełniej. Gutek dokładnie tak zrobił podczas startu, płynąc inaczej niż cała flota i odsuwając się od lądu Antigui. Ciekawym manewrem było również opłynięcie wyspy Marie Galante lewą burtą. Nie widziałem co prawda instrukcji żeglugi (wszyscy opływali tą wyspę prawą burtą, i tak pokazywały rysunki), ale Gutek wiedział co robi - popłynął teoretycznie dłuższą trasą ale szybszą ze względu na lepszy wiatr i mniejszy ruch.
Źródło: www.energasailing.pl

Fot. Kevin Johnson Photography


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek