245 dni
2H 58M 34S
NEWS
21.02.13
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Super Kolos 2012 dla kpt. Henryka Jaskuły - gratulujemy :)


Super Kolos 2012 dla Henryka Jaskuły!
Po raz pierwszy w swojej historii Kapituła Kolosów odbyła sesję wyjazdową. Dziś w południe w Urzędzie Miasta w Przemyślu honorową statuetkę otrzymał wybitny żeglarz Henryk Jaskuła. Ze względu na wiek laureata (w tym roku kończy 90 lat) nie wchodził w rachubę jego przyjazd do Gdyni
Urodzony w 1923 roku w Radziszowie pod Krakowem Henryk Jaskuła, który młodość spędził na emigracji w Argentynie, w historii żeglarstwa zapisał się jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie, który z powodzeniem zrealizował samotny rejs wokółziemski non-stop. Dokonał tego na jachcie „Dar Przemyśla", startując i kończąc w Gdyni. Płynął z zachodu na wschód trasą przez Horn i jako pierwszy żeglarz realizujący podobne przedsięwzięcie nie korzystał na morzu z pomocy z zewnątrz.
W uzasadnieniu werdyktu o przyznaniu Henrykowi Jaskule Super Kolosa za całokształt dokonań żeglarskich, Kapituła - oprócz przypomnienia rejsu z lat 1979-1980 - zwróciła uwagę na podejmowanie przez laureata skrajnie trudnych wyzwań żeglarskich w realiach PRL, liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek