393 dni
9H 19M 58S
NEWS
04.03.11
« POWRÓT

BRAD VAN LIEW WYGRYWA 3 ETAP REGAT VELUX 5 OCEANS


Amerykański weteran samotnego żeglarstwa pierwszy na mecie w Punta del Este.

Brad Van Liew świętuje zwycięstwo w trzecim z kolei etapie samotnych regat dookoła świata VELUX 5 OCEANS. 43-letni żeglarz na pokładzie swojego jachtu Le Pingoiun przeciął wczoraj wieczorem linię mety w urugwajskim Punta del Este o godzinie 17.16 lokalnego czasu (20.16 czasu polskiego). Jest to trzecie jego zwycięstwo w trzecim już porcie etapowym z pięciu leżących na wokółziemskiej trasie liczącej 30 000 mil morskich.

Tym razem w porcie nie czekała na niego żona z dziećmi, ale za to lokalni mieszkańcy Punta del Este, będącego jednym z najpopularniejszych letnich kurortów Ameryki Południowej zgotowali mu gorące powitanie. Van Liew cumuje w Punta już po raz drugi w swojej karierze i po raz drugi w regatach VELUX 5 OCEANS. Był tu w roku 1998, kiedy wyścig nosił jeszcze nazwę Around Alone.

 

Trzeci etap, choć w linii prostej liczył 5 800 mil, faktycznie dla Brada Van Liew miał długość 6530 Mm. Trasa do Punta del Este wiodła z Wellington w Nowej Zelandii przez przylądek Horn i jedne z najbardziej oddalonych od cywilizacji rejony świata. Pokonanie jej zajęło Amerykaninowi zaledwie 23 dni, 17 godzin i 46 minut. Średnia prędkość Le Pingoiun na trasie wyniosła 11,5 węzła. Po wystartowaniu z Wellington 6 grudnia 2010 Brad dopłynął do Hornu już po 16 dniach. Dobrze pamiętał, co tam przeżył w roku 1998, kiedy napotkał huraganowe wiatry i monstrualne fale.

 

„Cape Horn to zawsze gra nerwów i nie ma na to rady” – powiedział Brad Van Liew. „Rzeczywistość jest taka, że kiedy płyniesz na południe, w stronę Hornu, w pewnym momencie czujesz, jakbyś skakał z wysokiej skały w dół – i nie masz wyjścia, musisz stawić czoła temu, co cię spotka. Na szczęście tym razem Horn był łaskawy – dla nas wszystkich. Wszyscy go przeszliśmy – ci, którzy nie mają dość szczęścia, nie dają rady. Dla mnie w tym roku to było wyjątkowe doświadczenie, tak samo wyjątkowe jak stresujące.”

 

Za zajęcie pierwszego miejsca Van Liew dostaje 12 punktów do klasyfikacji generalnej, co umacnia wyraźnie jego prowadzenie w tabeli i daje mu w sumie z punktami dodatkowymi za bramkę czasową 43 punkty.

 

Według raportu pozycji na godzinę 07.00 dziś rano Chris Stanmore-Major, Zbigniew Gutkowski i Derek Hatfield znajdują się w odległości około 250 Mm od mety. W nocy na drugie miejsce „wskoczył” Brytyjczyk, Gutkowski zajmuje trzecią lokatę, Kanadyjczyk czwartą, ale do mety jeszcze wiele może się zmienić. Wszystkie trzy jachty spodziewane są w Punta del Este we czwartek.

 

 

Kolejność zawodników w dniu 02.03.2011 na godzinę 06.00 czasu UTC (07.00 czasu polskiego):

 

  1. 1.    Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): czas etapu: 23 dni, 17 godz., 46 minut
  2. 2.    Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 242 Mm do lidera, dystans ost. doby 190 Mm
  3. 3.    Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 275 Mm do lidera, dystans ost. doby 129 Mm
  4. 4.    Derek Hatfield, Active House (CAN): 285 Mm do lidera, dystans ost. doby 117 Mm


autor: Agata Boksa

« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek