393 dni
9H 28M 38S
NEWS
28.02.11
« POWRÓT

KOŃCÓWKA TRZECIEGO ETAPU VELUX 5 OCEANS. GUTKOWSKI TRZECI, DO METY MA 500 MIL.


Do mety trzeciego etapu regat VELUX 5 OCEANS z nowozelandzkiego Wellington do urugwajskiego Punta del Este liderowi zostało już tylko 216 mil. Gutek mówi: „Więcej nie wymyślę”.

Brad Van Liew (Le Pingouin) powinien być na mecie jutro we wczesnych godzinach porannych. Zbigniew Gutkowski, który przez prawie cały trzeci etap, którego trasa wiodła wokół Przylądka Horn, zajmował bardzo dobrą drugą lokatę, traci na razie jedną milę do wyprzedzającego go Dereka Hatfielda. Jachty Operon Racing, Active House i Spartan znajdują się w odległości około 500 mil od finiszu. Zbigniew „Gutek” Gutkowski, Derek Hatfield i Chris Stanmore Major powinni znaleźć się na mecie niecałe dwie doby po liderze.

W trakcie nocnej rozmowy telefonicznej „Gutek” tak komentował swoją sytuację: „Płyniemy w tej chwili lewym halsem – mówię płyniemy, bo widzę blisko Dereka. Próbowałem wczoraj kombinować z żaglami, żeby mnie tak nie doganiał, ale niestety nic lepszego nie wymyśliłem, więc wróciłem do konfiguracji, jaką miałem poprzedniej nocy.” Wczoraj Derek Hatfield znajdował się kilka mil za Polakiem, dziś minimalnie go wyprzedza.

„Derek niestety mnie w oczach połyka i nie jestem w stanie nic zrobić. Warunki meteorologiczne są stabilne na najbliższe 24-36 godzin, także żadnych zmian konkretnych raczej nie będzie, dojedziemy do środka układu wysokiego ciśnienia i będziemy musieli się przełożyć na drugi hals i prawdopodobnie tym drugim halsem powinniśmy dotrzeć już do mety.”

Od kilku dni odległość pomiędzy polskim jachtem Operon Racing a kanadyjskim Active House malała. Gutkowski nie jest w stanie regulować pozycji uszkodzonego kila, co pozwoliłoby mu przyspieszyć. Przy tego rodzaju awariach najważniejsze jest bezpieczeństwo, rywalizacja musi zejść na dalszy plan. Operon Racing płynie więc zdecydowanie wolniej od pozostałych, ale jego celem jest przede wszystkim dopłynięcie do mety tego odcinka.

„Jakiś cud musiałby się stać, żebym mógł obronić drugie, a nawet trzecie miejsce, bo chłopaki mocno cisną, a ja niestety nie mogę regulować położenia kila, bo musiałem go zablokować ze względów bezpieczeństwa w jednym położeniu. Teraz najbardziej skupiam się na tym, żeby doprowadzić łódkę w całości do Punta del Este. Niestety nic więcej nie wymyślę, chciałbym bardzo, ale nie dam rady. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.”

Kolejność zawodników w dniu 28.02.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (13.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 216 Mm do mety, dystans ostatniej doby 199 Mm

2. Derek Hatfield, Active House (CAN): 309 Mm do lidera, dystans ostatniej doby 177 Mm

3. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 310 Mm do lidera, dystans ostatniej doby 167 Mm

4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 340 Mm do lidera, dystans ostatniej doby 174 Mmautor: Agata Boksa

« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek