391 dni
15H 12M 54S
NEWS
15.02.11
« POWRÓT

Gutek BEZ POTRZEBY NIE WYCHODZĘ NA POKŁAD


Czterech zawodników ścigających się w okołoziemskich regatach VELUX 5 OCEANS znajduje się już w połowie drogi pomiędzy Wellington a Przylądkiem Horn. Znowu zrobiło się zimno, więc nie wychodzą na pokład jeżeli nie muszą.

Porównując warunki w drugim i trzecim etapie Zbigniew „Gutek” Gutkowski (Operon Racing) mówi: „Różnica jest taka, że tam przez tydzień przepłynęliśmy tyle, co normalnie przez dwie doby, a tutaj jesteśmy już na środku oceanu. No i nie musimy się halsować, to jest w ogóle idealna opcja. Warunki pogodowe bardzo podobne, choć tutaj częściej widać niebieskie niebo, co jest dla oka przyjemne, ale z uwagi na niską temperaturę nie spędzam na pokładzie za dużo czasu, wychodzę tylko wtedy, kiedy muszę.”

Podobnie postępuje Chris Stanmore-Major (Spartan): „Jeżeli patrzysz przez okno i widać słońce, to coś jest nie tak – jesteś w wyżu. Temperatura w kabinie wynosi 13 stopni, a na pokładzie dodatkowo chłodzi wiatr, temperatura wody również spadła, więc nie wychodzę, chyba, że coś trzeba naprawić”.

W obecnym, trzecim etapie regat żeglarze jak na razie nie narzekają na większe problemy ze sprzętem. Od kilku dni jachty płyną blisko siebie, z podobnymi prędkościami, różnice są dużo mniejsze niż w pierwszych dwóch etapach, co zapowiada zaciętą rywalizację na dalszej trasie.

„Nie rozwijamy może wielkich prędkości, ale jedziemy równo po kresce do celu i nie nadkładamy nigdzie drogi. W jeden tydzień znaleźć się 2000 mil od Nowej Zelandii to całkiem niezły wynik jak na nasze łódki” – komentuje Gutek, utrzymujący już kolejny dzień drugą lokatę za liderem Bradem Van Liew.

Kolejność zawodników w dn. 14.02.2011 na godzinę 12.00 czasu UTC (13.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin (USA): 3548 Mm do mety, dystans ostatniej doby 313 Mm, średnia prędkość 13,1 węzła

2. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing (POL): 113 mil do lidera, dystans ostatniej doby 289 Mm, średnia predkość 12 węzłów

3. Derek Hatfield, Active House (CAN): 152 Mm mil do lidera, dystans ostatniej doby 284 Mm, średnia prędkość 11,9 węzła

4. Chris Stanmore-Major, Spartan (UK): 316 mil do lidera, dystans ostatniej doby 272 Mm, średnia prędkość 11,4 węzłaautor: Agata Boksa

« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek