319 dni
18H 52M 10S
NEWS
07.02.11
« POWRÓT

PIERWSZA NOC - GUTKOWSKI UDERZA W DRZEWO, NA SZCZĘŚCIE NIC SIĘ NIE STAŁO


Wczoraj w nocy, kilkanaście godzin po starcie regat VELUX 5 OCEANS Polak Zbigniew „Gutek” Gutkowski zdecydowanie zwolnił, co można było zauważyć na interaktywnej mapie pokazującej pozycje zawodników. Przyczyną było znajdujące się w wodzie drzewo, którego gałęzie zaczepiły się o kil jachtu Operon Racing. Żeglarzowi udało się już pozbyć niepożądanego balastu.

„Wczoraj, na 3 godziny przed wschodem słońca jechałem na zestawie drugi ref i solent, czyli duży fok. Chciałem się przespać. Nagle uderzyłem w coś, bardzo mocno. Myślałem, że to kontener, bo łódka się dość gwałtownie zatrzymała, był taki głuchy dźwięk. Na początku zupełnie nie wiedziałem, o co chodzi” - powiedział Gutek podczas porannej rozmowy telefonicznej. „Obejrzałem wszystko, sprawdziłem w środku, czy nie ma przecieków, nie było, postawiłem genakera, bo fajnie wiało, ale Operon dalej ciężko płynął, już znowu zacząłem myśleć, że to samoster. Potem wzeszło słońce, wyszedłem na pokład, zacząłem znowu oglądać. Kiedy zatrzymałem się do wiatru, zobaczyłem duży pień, bardzo długi, jedna część wystająca aż za rufę, więc jakieś 10-15 metrów długości. Z pół godziny cofałem jacht, żeby się tego pozbyć, aż w końcu spadło. Jakbym ciągnął co najmniej dużego wieloryba. Dlatego w nocy płynąłem wolno, ale teraz nadrabiam.”

Wczoraj, 6 lutego 2011 Zbigniew Gutkowski, Brad Van Liew (USA), Derek Hatfield (CAN) i Chris Stanmore-Major (GB) rozpoczęli trzeci etap wokółziemskich regat VELUX 5 OCEANS. Wyruszyli z nowozelandzkiego Wellington w liczącą 6 000 mil morskich trasę do Punta del Este w Urugwaju. Po drodze będą musieli okrążyć Przylądek Horn, najdalej na południe wysunięty kraniec Ameryki Południowej, gdzie miliony ton wody muszą zmieścić się w zaledwie 400-milowym przesmyku pomiędzy Ameryką Południową a Antarktyką. Muszą też minąć Point Nemo – najbardziej oddalony od lądu punkt na oceanie (jego współrzędne to 48°52,6’S i 123°23,6’W). Po drodze czekają na nich wielkie fale i silny wiatr. To najtrudniejszy odcinek regat VELUX 5 OCEANS.

Na razie wszystkie jachty żeglują w niewielkiej odległości od siebie, zaledwie kilkunastu mil morskich, pozostając w tym samym układzie pogodowym.

Kolejność zawodników w dn. 07.02.2011 na godzinę 06.00 czasu UTC (07.00 czasu polskiego):

1. Brad Van Liew, Le Pingouin: 5553 Mm do mety

2. Derek Hatfield, Active House: 18 Mm mil do lidera

3. Chris Stanmore-Major, Spartan: 15 mil do lidera

4. Zbigniew Gutkowski, Operon Racing: 19 mil do lideraautor: Agata Boksa

« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek