REGATY POLONEZA KALENDARZ

marzec »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
07.06.22
- Regaty Polonez Cup Sailnews
« POWRÓT

PRZEWODNIK DLA ŻEGLARZY PO WSCHODNIM WYBRZEŻU BAŁTYKU


Wzdłuż 500-kilometrowego wybrzeża Bałtyku na Łotwie znajduje się 11 miejscowości, w których znajdują się porty. Są to: Liepaja, Pavilosta, Ventspils, Roja, Mersrags, Engure, Jurmała, Ryga, Skulte, Salacgriva i Kuiviżi.

W każdej z tej miejscowości jest jedna lub kilka przystani dla jachtów. Zarządzane są przez administracje portów, stowarzyszenia lub przedsiębiorstwa prywatne. Jeżeli ktoś pragnie bez pośpiechu zasmakować rozciągającego się przez 250 mil morskich wybrzeża Łotwy, musi przeznaczyć na to co najmniej dwa tygodnie. Oficjalne szlaki wodne są dobrze zmierzone i dostępne w cyfrowych systemach nawigacji, a znaki morskie (nautical signs) są dokładne.
Odrodzenie żeglarstwa na Łotwie nastąpiło w ostatnim trzydziestoleciu. Obecnie na Łotwie jest 1,9 miliona mieszkańców, a zarejestrowano już ponad 400 jachtów. Liczba jachtów może być nawet większa, ponieważ niektóre żeglują pod banderą fińską lub szwedzką, czyli państw, w których zostały kupione.
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej przedstawiciele Łotwy i Estonii połączyli siły i w ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowali szereg wspólnych projektów modernizacji przystani dla jachtów, aby odpowiadały wymogom międzynarodowym. Obecnie działa ponad 70 marin w Estonii i na Łotwie. Prawie we wszystkich portach żeglarze z całego świata mogą skorzystać z usługi wysokiej jakości - dobrze wyposażonych przystani dla jachtów, hal serwisowych, miejsc do zimowania jachtów, remontu. Modernizacja przystani dla jachtów korzystnie wpływa na rozwój turystyki lokalnej, stwarzając możliwość poznania uroczych wiosek rybackich i większych miast. Sezon żeglarski na Łotwie rozpoczyna się w maju i trwa do września. W ciągu dni słońce świeci przez 19 godzin, dlatego panują tu komfortowe warunki do żeglowania.

Łotwa znajduje się między Litwą a Estonią i jej 500 km wybrzeża podzielone jest na dwa odcinki - wybrzeże zachodnie, czyli 100 mil morskich odsłoniętego brzegu morza, gdzie żeglarze cumują po drodze z Litwy w portach: Liepaja (Lipawa), Pavilosta i Ventspils (Windawa). Wyżej za 30-milową cieśniną pomiędzy estońską wyspą Saaremaa a północnym wybrzeżem Łotwy znajduje się otwarta i na około 50x50 mil morskich szeroka Zatoka Ryska. W Zatoce Ryskiej zacumować można w 8 miejscach: Roja, Mersrags, Engure, Jurmała, Ryga, Skulte, Salacgriva i Kuiviżi. W stolicy Łotwy, Rydze jest pięć przystani dla jachtów. W marinach stolicy mogą cumować również większe jachty.
W większości łotewskich portów jachtowych dostępne są samoobsługowe domy serwisowe - goście zawiadamiają menadżera przystani o swoim przybyciu przez telefon lub Whatsappa i otrzymują dalsze wskazówki.


LIEPAJA
Żeglowanie przez Łotwę najczęściej zaczyna się od zawinięcia do Portu Jachtowego w Liepaji, który jest pierwszym przystankiem, gdy płynie się z Polski lub Litwy. Liepaja (daw. Lipawa) jest trzecim co do wielkości miastem na Łotwie - liczy około 80 tys. mieszkańców. Znajduje się w odległości 50 mil morskich od Kłajpedy. Dom serwisowy Portu Jachtowego w Liepaji znajduje się w centrum miasta, a sklepy i kawiarnie - w odległości 5 minut. W domu serwisowym jest wszystko, co jest potrzebne po długiej podróży - prysznice, pralka, kuchnia, możliwość uzyskania informacji o atrakcjach turystycznych i lokalach gastronomicznych.

Foto: Port Jachtowy w Liepaji - blisko centrum historycznego miasta. Fot. Krzysztof Hudzik

Liepaja Marina: https://www.eastbaltic.eu/liepaja-marina/ i www.liepajamarina.lv


PAVILOSTA
To mała łotewska Ibiza z dwoma przystaniami dla jachtów oraz domem żeglarskim, w którym można zimować lub naprawiać. Pavilosta znajduje się 28 mil morskich od Liepaji. W sezonie zimowym mieszka tam zaledwie 850 osób, jednak latem liczba mieszkańców zwiększa się nawet do 3 tysięcy. Panuje tutaj wakacyjna atmosfera: słychać muzykę, działają kawiarnie i bary, można skosztować wędzonych ryb. Działa także hotel czterogwiazdkowy.
Dom żeglarski w Pavilosta proponuje zimowanie jachtów; jest tutaj 20-tonowy dźwig i magazyn zimowy. Pavilosta jest jednym z najpopularniejszych miejsc zimowania jachtów dla żeglarzy litewskich.

Przystań jachtowa - marina Pavilosta. Fot. Krzysztof Hudzik

Boat Park Pavilosta - szkutnia. Fot. Krzysztof Hudzik

Pavilosta:
https://www.eastbaltic.eu/pavilosta-marina/
https://www.eastbaltic.eu/pavilosta-port/
https://www.eastbaltic.eu/boat-park-paavilosta/


VENTSPILS (35 mil morskich od Pavilosty) - jeden z największych i najbardziej nowoczesnych portów przemysłowych na wybrzeżu Bałtyku wschodniego. Ventspils (Windawa) ma 40 000 mieszkańców, więc oferuje szeroki zakres usług turystycznych i gastronomicznych, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jeżeli zdecydujecie się zawinąć do Ventspils, należy przeznaczyć na to miasto kilka dni, aby obejrzeć rzeźby kwiatowe, skorzystać z parku przyrodniczego, aquaparku oraz innych ofert dla rodzin.
Inwestycje pozwoliły na odnowienie budynku serwisowego w miejskim Porcie Żeglarskim, gdzie urządzono pokoje gościnne oraz ustawiono 35-tonowy dźwig, do slipowania jachtów na zimę lub do remontu. Wielu zagranicznych żeglarzy na zimowanie swoich jachtów wybiera właśnie port Ventspils.

Ventspils:

https://www.eastbaltic.eu/ventspils-marina/
https://www.ventspilsmarina.lv/


PORTY ZATOKI RYSKIEJ
Zatoka Ryska jest szeroka, otwarta, nie ma w niej przeszkód nawigacyjnych, a ruch wewnątrz jest dość mały. Żeglowanie jest wygodne, a dookoła są piękne widoki. Średnia głębokość Zatoki Ryskiej to około 40 metrów.

ROJA I MERSRAGS

Kolejnymi portami jachtowymi po drodze z Ventspils są znajdujące się w odległości 65 mil morskich Roja oraz Mersrags - małe porty w cichym i spokojnym miejscu zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej. Roję od Mersrags dzieli zaledwie 16 mil morskich. W Roji nadal funkcjonuje flota rybacka i jest warsztat, w którym odnawiane są stare drewniane statki. Każdy, kto zacumuje w tych portach, może rozkoszować się spokojną atmosferą i widokami na piękny krajobraz.

Przygotowania do sezonu w porcie Roja. Fot. Krzysztof Hudzik
Roja https://www.eastbaltic.eu/roja-port/

Mersrags - portowe miasteczko. Fot. www.eastbaltic.eu
Mersrags
https://www.eastbaltic.eu/yacht-centre-meersrags/

https://www.eastbaltic.eu/yacht-club-kurland/


ENGURE
Dom serwisowy portu w Engure wykonany jest w stylu skandynawskim i dostępne w nim są wszystkie udogodnienia niezbędne dla żeglarzy. W miejscowości Engure można zjeść smaczny posiłek w jednej z pobliskich restauracji. Tutaj powstają też wielkie katamarany, które bardzo często odsyłane są do klientów poza Bałtyk. Mieszkańcy Engure uwielbiają sport, dlatego przy dobrej pogodzie można oglądać mecze siatkówki plażowej.

Port jachtowy w Engure. Fot. Krzysztof Hudzik
Engure https://www.eastbaltic.eu/engure-marina/


JURMAŁA
Jest znaną atrakcją turystyczną Łotwy, którą cechuje wspaniała architektura drewniana, duża liczba kawiarni i hoteli. Obecnie rozwiązywane są problemy związane z głębokością ujścia, dlatego w 2022 r. nie będzie możliwości zacumowania w porcie jurmalskim. Aby obejrzeć miasto i poczuć koloryt Jurmały, można zacumować w Rydze i udać się do Jurmały wynajętym samochodem lub skorzystać z transportu publicznego.


RYGA - Perła Bałtyku

Ryga. Fot. www.eastbaltic.eu
Z Engure do Rygi jest 30 mil morskich, a z Roji do Rygi - 54 mile morskie. Stolica Łotwy - Ryga jest miastem hanzeatyckim na brzegu rzeki Dźwiny (łot. Daugava) i ma 630 000 mieszkańców.
Można tutaj skorzystać z jednej z pięciu przystani dla jachtów - zarówno przed centrum miasta, jak i w centrum (na długości ośmiu mil morskich) - zależy od preferowanej atmosfery. Jeżeli zacumuje się w Andrejosta, można zaznać miejskiego gwaru i spędzać czas z mieszkańcami w kawiarniach letnich na wodzie lub nieopodal wody. Zacumowanie w Miejskim Klubie Jachtowym na zachodnim brzegu Dźwiny zapewni bardziej spokojne otoczenie. Obie przystanie znajdują się w odległości 15-minutowego spaceru od historycznego centrum miasta.

W Rydze znajduje się pięć przystani jachtowych. Fot. Krzysztof Hudzik

Ryga jest wygodnym miejscem docelowym dla żeglarzy, którzy pragną swój jacht zimować w jednym z łotewskich portów, ponieważ lotnisko znajduje się w odległości zaledwie 15 minut od centrum miasta.

Marina Andrejosta. Fot. www.eastbaltic.eu

Ryga:
Andrejosta Marina Riga https://www.eastbaltic.eu/andrejosta-marina/
City Yacht Club Riga https://www.eastbaltic.eu/city-yacht-club/
Riga Sport Sailing Centere https://www.eastbaltic.eu/riga-sport-sailing-centre/
Auda Marina https://www.eastbaltic.eu/auda-marina/


SKULTE

Znajduje się 23 mile morskie, czyli około jeden dzień drogi od stolicy. Marina oferuje miejsca do cumowania o głębokości ok. 4 m. W niewielkiej miejscowości znajduje się kilka sklepów.

W Skulte trenują przyszli żeglarze. Fot. Krzysztof Hudzik
Skulte https://www.eastbaltic.eu/skulte-port/


Trasę portów łotewskich zamykają przystanie jachtów na wybrzeżu wschodnim - Salacgriva i Kuiviżi.
SALACGRIVA - 35 mil morskich na północ od Skulte
Nowoczesny port, w którym jest również wygodna i nowoczesna hala serwisowa dla małych jachtów. W budynku serwisowym są pomieszczenia sanitarne, sauna, miejsce wypoczynku, mała kuchnia oraz pralka. W dolnej części budynku znajduje się sprzęt dla młodych żeglarzy. Latem, w piątkowe wieczory na promenadzie panuje gwar - odbywają się liczne koncerty. Nieopodal portu jest kilka restauracji i kawiarni, a szczególną popularnością cieszy się włoska pizzeria.

Port jachtowy Salacgriva. Fot. Krzysztof Hudzik
Salacgriva https://www.eastbaltic.eu/salacgriva-port/


KUIVIŻI - niedaleko od Salacgrivy

Zaledwie kilka mil morskich od granicy z Estonią. Mały budynek portowy znajduje się za hotelem nieopodal plaży. Tutaj żeglarze mogą wypocząć w spokojnej atmosferze i w otoczeniu przepięknego krajobrazu, gdzie nabiorą sił do dalszego żeglowania po wybrzeżu i wyspach Estonii.

Przystań jachtowa w Kuiviżi. Fot. Krzysztof Hudzik
Kuivizi https://www.eastbaltic.eu/kuivizi-marina/


Najlepszym pomocnikiem w planowaniu żeglarskiej wyprawy jest www.eastbaltic.eu. Można tam przeczytać i pobrać bezpłatny przewodnik po portach Estonii i Łotwy, a także filmy o wejściu do portów, porady nawigacyjne i wiele innych praktycznych informacji na temat planowania żeglugi.

Materiał opracował: KRZYSZTOF HUDZIK, Łotwa

Foto tytułowe:  www.eastbaltic.eu

PRZEWODNIK DLA ŻEGLARZY PO WSCHODNIM WYBRZEŻU BAŁTYKU

back

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek


Zamknij okno [x]

X