REGATY POLONEZA KALENDARZ

pazdziernik »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
30.08.10
- Regaty Polonez Cup Sailnews
« POWRÓT

Zakończenie Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza


W sobotnie popołudnie, 28 sierpnia 2010 r., na przystani Jacht Klubu AZS odbyło się uroczyste zakończenie reaktywowanych XI Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar „POLONEZA”. Historyczny Puchar Poloneza został przekazany po 27 latach przerwy organizatorowi Krzysztofowi Krygierowi z rąk Pani Ewy Madei żony ostatniego trzykrotnego historycznego zwycięzcy. Organizator kapitan Krzysztof Krygier, który również wystartowałw organizowanej przez siebie edycji na jachcie „Bluefin”  pokonał trasę Świnoujście – Christianso LB – Świnoujście w czasie 40:13:12 (czas przeliczeniowy 48:22:07), zajmując pierwsze miejsce w klasie KWR.

Jako pierwszy w czasie bezwzględnym linię mety przeciął jacht „Karfi” prowadzony przez kapitana Andrzeja Wojciechowskiego w dniu 18.08.2010 o godzinie 23:35:23 – czas trasy 38:35:23 (czas przeliczeniowy 52:43:44). Specjalny puchar za bezwzględnie pierwsze miejsce na mecie ufundowany przez Komandora Jacht Klubu AZS wręczył osobiście Komandor Witold Zdrojewski. W grupie otwartej zwyciężył Radosław Kowalczyk na jachcie „Ocean 650”.  Wszyscy uczestnicy regat otrzymali statuetki jachtu z sylwetką samotnego żeglarza oraz tablo. 

Inicjatorami samotnego ścigania się na Bałtyku byli kapitanowie Kazimierz „Kuba” Jaworski i Jerzy Siudy, którzy w roku 1973 urządzili „prywatne” regaty Świnoujście – Bornholm – Świnoujście nazywając je Bałtyckimi Regatami Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza. Od 1974 roku organizatorem regat by łJacht Klub Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Nagrodą główną, o którą walczą samotnicy na 200 milowej trasie Świnoujście – Christianso Lb – Świnoujście jest wieczysty Puchar „POLONEZA” ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej  im. Leonia Teligi w Szczecinie dla najszybszego jachtu na mecie w czasie przeliczeniowym. Celem regat jest popularyzacja żeglarstwa, utrwalanie pamięci o wokółziemskim rejsie jachtu :POLONEZ”, utrwalanie pamięci o żeglarzach startujących w poprzednich edycjach, umożliwienie treningu kandydatom do startów w międzynarodowych klasach np.: Mini 650, Class 40, Open 60 i innych.

Dotychczas odbyło się 10 edycji regat samotników (ostatnia w roku 1983), w których największa liczba uczestników to 19 kapitanów. Zwycięzcami byli kapitanowie: Kazimierz Jaworski, Jerzy Siudy, Władysław Góralski, Czesław Gogołkiewicz oraz trzykrotnie w ostatnich edycjach kpt. Jerzy Madeja.  Była to rywalizacja sławnych kapitanów ale również najnowszych produktów nieistniejącej już dzisiaj Morskiej Stoczni Jachtowej im. L. Teligi w Szczecine.  Konkurowały ze sobą „Ogar” i „Karfi”,  „Spaniel” i „Bumerang”.

W zbiorach Komisji Historii ZOZŻ znajduje się zawiadomienie o XI  BRSŻ o Puchar „Poloneza”, których start  honorowy  miał odbyć się  spod Wałów Chrobrego w dniu 05.06.1985, a start do regat następnego dnia na redzie Świnoujścia. Nie odbył się. Trzeba było czekać aż ćwierć wieku – do 17 sierpnia br. kiedy to wystartowało 15 jachtów.  To dzięki determinacji Krzysztofa Krygiera po 25 latach samotnicy wystartowali w XI edycji historycznych regat

kpt. Janusz Charkiewicz

Jeszcze raz dziekujemy sponsorom, instytucjom i osobom które wspierały regaty i ich organizację - Dziekujemy:

Prezesowi Fundacji Morskiej - Markowi Słabemu

Piotrowi Stelmarczykowi

Firmie Interservis Poznań Boat Show - Pawłowi Babijowi

Jacht Klubowi AZS - komandorowi Witoldowi Zdrojewskiemu i Agnieszce Marchlewicz

Firmie CSL - Laurze Hołowacz

X-Way - firmom Inventia i - Krzysztofowi i Jerzemu Białouszom

Komendzie Policji w Świnoujściu

OSIR - owi w Świnoujściu - Mariuszowi Frysce

Sędziemu głównemu - Marcie Bielinowicz

Kubie Witkowi, Kazimierzowi Sawczukowi za pomoc organizacyjną

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i kibicom ......

Krzysztof Krygier

XI Regaty Baltic Polonez Cup Race - zakończenie Regat

back

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek


Zamknij okno [x]

X