Wydarzenia wszystkie

grudzień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31NEWS
28.04.16
- Fundacja Sailportal.pl
« POWRÓT

Ekstremalnie trudne - Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016


1 czerwca organizatorzy rozpoczną zgłoszenia do I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC - Baltic Polonez Cup Race 2016.
Tegoroczne regaty organizowane będą przez Fundację Żeglarską Sailportal.pl, we współpracy z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, przeprowadzone będą zgodnie z przepisami ISAF (ORC), Greenbook ORC - a żeglarze samotnicy i załogi dwuosobowe zostaną sprawdzeni na trzech różnych dystansach.
- Od dawna myślałem o tym, by regaty „Poloneza" stały się imprezą o randze Mistrzostw Polski - mówi Krzysztof Krygier, dyrektor imprezy. Dotąd wyścig był „amatorską imprezą żeglarską", dzisiaj realizujemy kolejne nasze cele którymi są:

- organizacja profesjonalnych zawodów sportowych w grupie ORC, które wyłonią Mistrzów Polski w tej klasie

- zachowanie grup towarzyszących o charakterze towarzyskim i amatorskim (grupy KWR, Open, Class)

- wprowadzenie kilku różnych dystansów pozwalające wyłonić najlepszych z najlepszych - potrafiących skutecznie rywalizować w każdych warunkach i na każdej trasie, nie tylko na trasie długodystansowej (jak dotychczas.)

Tym samym „Polonez" staje się najtrudniejszą i najbardziej wszechstronną sportową imprezą dla żeglarzy samotników i załog dwuosobowych w rejonie Bałtyku i w Polsce
Wyścigi o tytuł Mistrzów Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych rozgrywane będą według Międzynarodowej formuły ORC (Int i Club) i przepisów ISAF, pozostałe dotychczasowe grupy (KWR, Open I, Open II i Class) będą grupami towarzyszącymi.
Tegoroczny „Polonez" będzie wyjątkowym i szczególnym sprawdzeniem i przetestowaniem umiejętności żeglarzy, planowane jest rozegranie, aż 5 wyścigów na różnych dystansach, a w tym:
- 13 sierpnia rozpoczniemy regaty od dwóch ultra krótkich wyścigów na wewnętrznych wodach morskich na Odrze w Szczecinie (Pyromagic Szczecin 2016).

Wyścigi odbędą się w sercu Szczecina i będą komentowane na żywo dla kibiców podczas wydarzeń towarzyszących odbywającego się w tym czasie Festiwalowi Pyromagic w Szczecinie. Krótkie wyścigi będą szczególnie trudnym wyzwaniem dla grup żeglarzy samotników - o wynikach na tej trasie zadecydują: perfekcyjny start, szybkość działania i opanowanie jachtu na niewielkim akwenie, oraz taktyka i technika żeglugi w trudnych warunkach na Odrze (zmienne wiatry i prąd).
Obecność żeglarzy w Szczecinie będzie ponownie powrotem do tradycji startu honorowego „tradycyjnego Poloneza", będzie również doskonałą okazją dla załóg, by odwiedzić nową North East Marinę, będzie można uczestniczyć w prestiżowym festiwalu sztucznych ogni Pyromagic 2016.
W CKE Stara Rzeźnia na Szczecińskiej Łasztowni planujemy szereg imprez towarzyszących i spotkań ze znanymi żeglarzami.
- 15 sierpnia przenosimy się do Świnoujścia i tam rozegrane zostaną kolejne dwa średnie wyścigi - typu Up & Down (Świnoujście Cup 2016). Będzie to również bardzo trudne zadanie szczególnie dla żeglarzy samotników: tego typu trasy wymagają szybkości, sprawności i optymalnej techniki żeglowania, wyniki pozwolą na ocenę ogólnych umiejętności żeglarskich i regatowych na średniej trasie.
- 16 sierpnia startuje tradycyjny długodystansowy wyścig „O Puchar Poloneza" rozgrywany na historycznej trasie Świnoujście - Christiansø - Świnoujście (ok. 200 Mm). Wyścig ten pozwoli ocenić przede wszystkim wytrzymałość skipperów, umiejętność rozłożenia sił w czasie, taktykę żeglowania, oraz wytrzymałość jachtów i osprzętu. Warto tu dodać że tradycyjną trasę można pokonać na 4 sposoby, każda trasa jest inna i ma inną długość, a jej wybór zależy od taktyki zawodników.

Wstępny harmonogram imprezy - kliknij

Historyczny Puchar „Poloneza" pozostaje nagrodą główną dla żeglarza samotnika, który wygra wyścig długi w grupie ORC.

Historia regat

rozpoczęła się w 1973 roku od wyścigu Kuby Jaworskiego i Jerzego Siudego rywalizujących na jachtach typu Taurus. Nazwa imprezy i głównej nagrody (puchar „Poloneza") powstała dla upamiętnienia rejsu Krzysztofa Baranowskiego. W 2010 roku wyścig reaktywowano po 27 latach przerwy.
Kalendarium:
2010r. - Baltic Polonez Cup to pierwsza w Polsce i w rejonie Bałtyku impreza morska korzystająca z Trackingu jachtów zwiększającego atrakcyjność i medialność imprezy.
2013r. - Baltic Polonez Cup zostaje pierwszą imprezą w Polsce organizowaną dla grup dwuosobowych.
2013 - Pierwszy raz w polskiej imprezie wystartował jacht klasy IMOCA 60 - „Energa" Zbigniewa Gutkowskiego, który ustanowił rekord trasy Solo (14h:43m:00s)
2013 - Rekord trasy dla jachtów jednokadłubowych (grupa Cruiser) posiada Kuba Strzyczkowski, który na jachcie Delphia Trójka przepłynął trasę w (28h:22m:25s)
2013 - Rekord trasy dla jachtów wielokadłubowych posiada Joanna Pajkowska na Katamaranie Cabrio 2 - (26h:35m:45s)
2016 - Baltic Polonez Cup Race otrzymuje nominację od PZŻ do organizacji I Morskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych.

Od 1 maja rozpoczynamy prezentację partnerów edycji 2016

Baltic Polonez Cup Race 2016 wspierają:

Boatshow Poland Łódź, Szczecińska Agendja Artystyczna, Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Marina Club, Centrum Żeglarskie Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Telewizja Świnoujście, Prestiż, W Ślizgu, Szkwał, Komenda Policji w Świnoujściu, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, OSA Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski, Kadruk, Grawer Piotr Nycz, Magazyn Wiatr, CSL, Stara Rzeźnia, Adam Michel, Wydawnictwo Nautica i inni rozmowy z kolejnymi partnerami trwają.

poszukujemy kolejnych sponsorów i partnerów edycji 2016

Dyrektor organizacyjny

Krzysztof Krygier


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek