56 dni
5H 24M 43S

BLUEFIN KALENDARZ

wrzesień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

NEWS
18.05.19
- Bluefin Sailnews
« POWRÓT

Nowa Marina w Szczecinie Dąbiu otwarta - ceny niestety nie zachęcają ...


Wstęp

Mówi się, że żeglarstwo to sport elitarny i drogi, nasze mariny chyba coraz bardziej przybliżają nas żeglarzy do tej tezy, coraz częściej testowana jest głębokość naszych portfeli. 

Czy tego oczekiwaliśmy od topowego produktu turystycznego jakim stał się Zachodniopomorski Szlak Żeglarski?, czy tego oczekiwaliśmy od innych marin leżących w woj. zachodniopomorskim - budowanych i odbudowywanych z publicznych i europejskich funduszy????

Przypomnę, że niedawno opublikowano ceny postojów w nowej Marinie w Trzebieży, których wysokość zbulwersowała żeglarzy. Na bazie negatywnych komentarzy zarząd mariny obniżył o połowę zapowiadane stawki dla żeglarzy tranzytowych, pomimo tej obniżki, ceny w tej marinie nadal należą do jednych z najwyższych w regionie !!!

Pytanie retoryczne: skoro inwestorzy wyłożyli tylko część środków na budowę czy modernizację (bo "ktoś" im resztę za darmo dołożył) - to dla czego ceny dla żeglarzy stają się tak wysokie i zaporowe??? Dla czego nie stosuje się w tych przypadkach ograniczenia cen do poziomu średniej w regionie?

Zastanawia również sens dotowania tego typu inwestycji? skoro cena postoju będzie za wysoka, marina będzie pusta, jednostkowo na każdym jachcie zarobek będzie większy, ale globalnie przy miejscach pustych taka marina straci ... po co dotować coś co będzie stało puste z powodu zbyt wysokich cen? 

Marina, która otrzymała wysoką dotację nie musi się spinać aby zachęcić żeglarzy, ona i tak jest do przodu na starcie. 

Czym innym są mariny zarządzane i finansowane całkowicie prywatnie z prywatnych środków, a czym innym mariny dotowane w dużej mierze ze środków publicznych i unijnych .

Nowe i odnowione mariny zapewniają oczywiście zazwyczaj wyższy od dotychczasowego standard ... problemem staje się jednak coraz brak spójności usług i wyposażenia - mariny w regionie reprezentują formułę "od sasa do lasa", kiepskie projekty (często wykonywane przez firmy nie mające doświadczenia w tego typu projektach) i wykonanie nie zawsze odzwierciedlają optymalne dla żeglarzy rozwiązania  - w wielu marinach brakuje podstawowej infrastruktury do zimowania jachtów, a opłaty coraz częściej zaczynają przewyższać ceny postojów w doskonale zorganizowanych i wyposażonych marinach niemieckich czy skandynawskich.

Czyżby zarządcy nowych i odnowionych marin zapomnieli, że średnia pensja w Polsce jest wielokrotnie niższa niż we wspomnianych krajach, standardy obsługi zazwyczaj również  ... 

Czy to już czas na załatwienie sobie przysłowiowej prywatnej bojki w trzcinach? wzorem Wielkiej Brytani i innych krajów w których dość popularne stało się cumowanie jachtów na tzw "bojce"?

Chyba czas rozpocząć poważną dyskusję na ten temat. Niedługo okaze się, że dwuletnie koszty postoju przekroczą wartość niektórych leciwych jachtów .... 


18.05.2019 odbyło się uroczyste otwarcie Mariny Dąbie, która leży obok plaży miejskiej i ośrodka HOM.

Pomosty są nowe, teren ładny i duży. Kompleks sanitarny znajduje się na jednostce pływającej zacumowanej w marinie.

Ceny w Marinie należą do jednych z najwyższych w regionie i nie są zbytnio zachęcające biorąc pod uwagę okrojony zakres usług i brak zimowania, woda i prąd tylko dla rezydentów w cenie, pozostali żeglarze muszą dodatkowo płacić ?.... wprowadzono nietypowy system opłat dla żeglarzy tranzytowych liczonych od osoby i długości jachtu. 

System odwrotny niż w Trzebieży preferuje ograniczone liczebnie załogi jachtów, postój 10 osobowym czarterowym jachtem kompletnie będzie nieopłacalny.

Zastanawia również sens i wysokość opłaty na cumowanie poniżej 3 h. W większości marin tego typu postój jest bezpłatny. 

Cennik uwzględnia i preferuje jachty średnie i duże, zapomniano o armatorach małych jachtów, których skipperzy będą musieli płacić jak za jacht 9 m - bo taka długość cennikowa jest najmniejsza ... (zdecydowana większość jachtów motorowych to jednostki poniżej 9 m, duża część jachtów żaglowych jest również poniżej 9 m)

Wynika z tego że kompletnie nieopłacalne będzie cumowanie w nowej marinie jachtem małym ze stosunkowo dużą załogą (dla tranzytu) i cumowanie jachtem małym w przypadku rezydenta.

Marina jest położona w miejscu narażonym na dużą falę i jest nieosłonięta przed wiatrem. Ciekawe czy postój przy częstych sztormach zachodnich i północno zachodnich będzie bezpieczny?  (w położonych nieopodal Marinach Centrum żeglarskiego i PTTK w tego typu warunkach wszystko "fruwa" i postój nie jest bezpieczny - pomimo pomostu wygłuszającego w Centrum Żeglarskim. Marina PTTK jest prawie w całości odsłonięta, jej rozbudowa zapewne pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo postoju?

W cenniku zwraca uwagę bardzo rozbudowany system kar dla żeglarzy (połowa dodatkowych punktów to właśnie kary) , nawet krótkie chwilowe cmumowanie wymaga opłaty.

Kary zostaną nałożone na tych żeglarzy, którzy wpłyną do portu bez zgłoszenia bosmanowi :) - to jakaś innowacja która może być kosztowna dla nieświadomych tego zapisu żeglarzy ....

Poniżej oficjalny cennik z dnia otwarcia mariny:

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z EFRR. 

Głównym założeniem projektu jest stworzenie przystani – portu jachtowego dla obsługi żeglarskiego ruchu turystycznego do obsługi sezonowej od 8.0 do 15,0 metrów. Głębokość portu wynosi od 3 do 3,5 m
W pierwszym etapie oddano nabrzeża, pomosty i ponad 200 miejsc do cumowania, nie ma możliwości zimowania.

Budowa mariny kosztowała ponad 12 milionów złotych z czego niecałe pięć pochodziło ze środków unijnych. W przyszłości w jej pobliżu mają stanąć dwa duże budynki, w których będą się mieścić m.in. apartamenty, centrum konferencyjne oraz restauracje i SPA  spółki Tian Yu, która jest fundatorem mariny i chce zbudować kompleks hotelowy z geotermą i parkiem solankowym. Budowa potrwa trzy lata. Szacunkowy koszt powstania kompleksu Hot Spring Bay to miliard złotych.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek