236 dni
3H 31M 22S

BLUEFIN KALENDARZ

grudzień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
26.11.12
- Bluefin Sailnews
« POWRÓT

Test Urządzenia Tacktick Race Master cz.2


TEST URZĄDZENIA TACKTICK RACE MASTER CZ.2

Dzięki uprzejmości firmy Eljacht z Gdańska i jej właściciela Pana Jerzego Jankowskiego otrzymaliśmy w tym roku do testów urządzenie Tacktick Race Master.

Przypomnimy, że urządzenie zostało zamontowane przez nas na jachcie s/y Bluefin. To morski jacht typu Opty 71 o długości 7 m. Jacht używany jest głównie do startów w regatach, jego konstrukcja sprzyja również krótkim turystycznym wypadom na akweny śródlądowe i morskie.

Po zamontowaniu urządzenia o czym pisaliśmy w cz. 1, rozpoczęliśmy jego testy na wodzie. Poniżej prezentujemy drugą część testu przeprowadzonego w trakcie tygodniowego rejsu turystyczno-szkoleniowego: urządzenie przepłynęło trasą: ze Szczecina, poprzez Świnoujście, Kołobrzeg, Dziwnów, Kamień Pomorski, Wolin, Stepnicę do Szczecina. Testował sailportal.pl i kpt. Krzysztof Krygier

OTO NASZA OPINIA Z TESTU PRAKTYCZNEGO WYKORZYSTANIA TACKTICK RACE MASTER:

WYŚWIETLACZ - WALORY UŻYTKOWE:

Urządzenie jest wyposażone w dwa wyświetlacze zamontowane pod kątem w stosunku do siebie w jednej

obudowie. Zaletą tego wyjątkowego rozwiązania jest to że wyświetlane dane są doskonale widoczne bez względu na kąt patrzenia, szczególnie z bliska - im mniejszy jacht i im bliżej zamontowany wyświetlacz tym kąt robi się większy. Efektu jaki daje z bliska TACKTICK RACE MASTER nie osiągniemy za pomocą zwykłego pojedynczego wyświetlacza.

Oba wyświetlacze Race Master podzielone są na dwa główne pola wyświetlania danych: Wysokość cyfr: 27mm

(górne), 18mm (dolne) - w obu cyfry są dobrze czytelne.

MOBILNOŚĆ WYŚWIETLACZA W TRAKCIE UŻYTKOWANIA (BRAK KABLI):

Niezaprzeczalną zaletą urządzenia jest system mobilnego mocowania wyświetlacza i jego bezprzewodowość - jego głównym elementem jest płytka montażowa do której za pomocą kliknięcia przymocowuje i zdejmuje się wyświetlacz, - umożliwia to jego łatwe zakładanie i zdejmowanie.

Mobilność dawała nam: możliwość zabezpieczenia wyświetlacza przed kradzieżą na postoju, przed przypadkowym uszkodzeniem, zabrudzeniem, oraz zwiększała funkcjonalność pracy. Opcjonalna możliwość dokupienia dodatkowej płytki montażowej zwiększa możliwości wyboru kilku miejsc wpięcia urządzenia w zależności od potrzeb. Warto tu również jeszcze raz podkreślić, że montaż płytki odbywa się bez konieczności ingerencji w zabudowę jachtu (brak kabli).

Nasz wyświetlacz został zamontowany w kokpicie na lewej tylnej ściance nadbudówki. Jak się w praktyce okazało takie rozwiązanie miało swoje zalety i wady:

Bliskość wyświetlacza powodowała łatwość ręcznej obsługi (przełączanie funkcji) i bardzo dobrą czytelność, zauważyliśmy że dosyć mała przestrzeń dla załogi w naszym kokpicie powodowała zwiększone ryzyko przypadkowego uszkodzenia - szczególnie podczas regat (wyświetlacz ma sporą głębokość i wystaje). Zauważyliśmy również częste zasłanianie wyświetlacza sternikowi przez załogę siedzącą na lewej burcie szczególnie w trakcie żeglugi na wiatr na lewym halsie.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty praktyczne żeglugi rekomendowałbym następujące miejsca montażu wyświetlacza Tacktick Race Master na jachcie:

  • Jeśli posiadacie mały kokpit lub liczną załogę - rekomendowałbym montaż urządzenia na maszcie (specjalny uchwyt pod bomem) lub możliwie wysoko na częściach kadłuba w diametralnej jachtu, (często na obudowach suwklap są specjalne półki laminatowe do montowania elektroniki).

Takie miejsca montażu zapobiegną zasłanianiu wyświetlacza przez załogę i możliwości przypadkowego uszkodzenia, koniecznym wtedy może okazać się dokupienie pilota do operowania funkcjami.

  • Jeśli posiadacie bardzo duży kokpit lub preferujecie żeglugę solo lub z minimalną załogą rekomendowałbym montaż tak jak na naszym jachcie, czyli w bezpośredniej bliskości kokpitu, np. na tylnej ściance nadbudówki.

Daje to możliwość prostego i szybkiego operowania ręcznie funkcjami urządzenia, oraz zapewni maksymalną możliwą czytelność wyświetlanych danych, przy żegludze solo lub w minimalnej obsadzie problem zasłaniania wyświetlacza znika lub staje się mniej dokuczliwy.

  • Na dużych jachtach rekomendowałbym zastosowanie dużych wyświetlaczy z serii Tacktick Maxi na maszcie.

Do przenoszenia i przechowywania urządzenia służy dokładnie dopasowane eleganckie etui z miękkimi ściankami zabezpieczającymi od wewnątrz.

Zabierając urządzenie często do domu, oczywiście musimy pamiętać żeby je zabrać ponownie na kolejne żeglowanie więc nie jest to rozwiązanie dla zapominalskich J.

WEWNĘTRZNY PANEL SŁONECZNY I WŁASNE ZASILANIE:

Dane producenta: Zasilanie: Solar Powered - 300 godzin autonomii bez ładowania (bez podświetlenia w nocy), 7 nocy przy wykorzystaniu max. podświetlenia.

W trakcie naszego testu nawet po kilku dniach przechowywania wyświetlacza w zamkniętym przenośnym etui, bez dostępu do światła, urządzenie nigdy nam się całkowicie nie rozładowywało i w większości utrzymywało wysoki poziom energii. Daje nam to autonomiczność i uniezależnienie urządzenia od instalacji jachtowej oraz łatwy montaż.

Główna centralka urządzenia Micronet Transmitters w standardzie zasilana jest poprzez zasilanie jachtowe. Dokupując w opcji dedykowany dodatkowy solar panel do Transmittera, możemy uniezależnić całe urządzenie od zasilania jachtowego, a co za tym idzie w tym wypadku np. na jachcie regatowym lub tzw. „Day sailorze" nie musimy posiadać akumulatora oraz instalacji elektrycznej. Jeszcze większe zalety braku kabli pojawiają się przy instalacji czujnika wiatru na topie masztu - instalacja jest banalnie prosta, nie wymaga to żmudnego prowadzenia przewodu wewnątrz masztu i montażu okablowania wraz z przejściami w kadłubie jachtu.

KALIBRACJA TACKTICKS RACE MASTER

Aby urządzenie prawidłowo działało należy przed i w trakcie jego użytkowania standardowo jak w większości tego typu urządzeń skalibrować poszczególne funkcje: log, echosondę, oraz kompas. Łatwe procedury kalibracji opisane są w instrukcji. Po kalibracji urządzenie jest gotowe do prawidłowej pracy.

Używanie głównych funkcji

Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia zalecamy przeczytanie instrukcji. Większość funkcji jest prosta i intuicyjna, należy tylko zapamiętać do czego służy każdy z 4 klawiszy funkcyjnych.

Podział wyświetlania danych wygląda mniej więcej jak w standardowym urządzeniu tzw. Dual, wyświetlacze podzielone są na dwie części: w górnej (większa wys. cyfr) wyświetlany jest odczyt kompasu, a w dolnej części (mniejsza wys. cyfr) możemy wybrać do wyboru jedną z podstawowych funkcji: (log, echo, temp).

Ciekawą funkcją jest funkcja Timer regatowy, duże cyfry są bardzo czytelne, po zakończeniu odliczania urządzenie automatycznie przeskakuje  do trybu standardowego bez konieczności ręcznego przełączania funkcji urządzenia.

Tryb logu posiada standardowe funkcje: prędkość, całkowity licznik Mm i dodatkowy tzw Trip z możliwością wyzerowania, tryb echosondy standardowo pokazuje głębokość (w zależności od ustawienia kalibracji od stępki do dna, od linii wodnej do dna itp.) posiada również alarmy głębokości.

Niestety na naszym jachcie nie posiadaliśmy czujnika wiatru w związku z tym nie mogliśmy przetestować funkcji wiatrowych, nie mieliśmy również okazji sprawdzić funkcji regatowych.

Funkcja kompasu oprócz swoich niezaprzeczalnych walorów regatowych spełniała w naszym turystyczno- szkoleniowym rejsie morskim dodatkową funkcję: głównego kompasu sterowego - dzięki dwóm wyświetlaczom i dużym cyfrom wspaniale pełnił tę funkcję.

Przeznaczenie regatowe Tacktick Race Master oprócz swoich zalet, powoduje drobną wadę, którą zauważyliśmy wyłącznie w trakcie żeglugi turystyczno-szkoleniowej: kompas zajmuje zawsze górną większą część wyświetlacza, bez możliwości przełączenia np. na dół lub włączenia na jego miejsce innej funkcji standardowej (log, echo, temp). Funkcje standardowe można zmieniać jedynie w dolnym mniejszym oknie pod wskazaniami kompasu.

PODSUMOWANIE:

Producent zakłada, że głównym przeznaczeniem tego urządzenia są jachty małe i średnie startujące w regatach. Nasz test dowiódł, że wszechstronność Tacktick Race Master powoduje jego wielką przydatność na jachcie również w żegludze turystycznej i szkoleniowej.

PLUSY:

Świetny design

Perfekcyjna jakość wykonania

Ponadstandardowy zestaw elementów do montażu (studzienki (przejścia denne do wyboru), szablony, wkręty, śruby, śrubokręt, silikon itd.)

Innowacyjny czujnik denny Triducer ( trzy w jednym)

Bezprzewodowość (brak kabli doprowadzonych do wyświetlacza)

Zasilanie solarne (uniezależnienie częściowe lub w opcji całkowite od zasilania jachtowego)

Łatwość montażu (brak konieczności podłączania kabli do wyświetlacza, łatwość podłączenia przewodów w centralce)

Mobilność (bezpieczeństwo, funkcjonalność wyboru miejsca wczepienia, zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniem)

Wiele funkcji w jednym urządzeniu (płacimy raz i otrzymujemy zestaw)

Dobra czytelność (dzięki dwóm innowacyjnie ustawionym wyświetlaczom w jednej obudowie)

Możliwość współpracy z innymi urządzeniami - (np. bezprzewodowy czujnik wiatru, inne urządzenia poprzez dodatkowy interfejs NMEA).

Bogate wyposażenie opcjonalne (uchwyty masztowe, płytki montażowe, pilot, inne patrz katalog)

Dystrybucja i serwis w Polsce

MINUSY:

Dość wysoka jednostkowa cena - z uwagi na wszechstronność i połączenie funkcji kilku urządzeń, oraz jego innowacyjność (zasilanie solarne, wifi, brak kabli, czujnik trzy w jednym itp) naszym zdaniem cena nie jest wygórowana.

Zauważyliśmy drobną wadę funkcjonalną występującą wyłącznie w warunkach żeglugi turystycznej i lub szkoleniowej: nie ma możliwości przełączania w miejsce wskazań kompasu (górna część wyświetlacza) innej podstawowej funkcji - (log, echo temp) - funkcje podstawowe można przełączać między sobą tylko w dolnej części wyświetlacza (mniejsze cyfry). Wynika to z pochodzenia i przeznaczenia regatowego Tacktick Race Master.

Uważamy Tacktick Race Master za bardzo udane, świetnie wykonane i godne polecenia urządzenie  - podpisujemy

się pod nim całkowicie i będziemy je używać i polecać.

Więcej informacji na temat opisywanego i testowanego przez nas przętu:

ELJACHT JERZY JANKOWSKI

ul. Łowicka 13, 80-642 Gdańsk

tel.  +48 58 320 70 24, fax. +48 58 320 70 25 www.eljacht.pl

CDN


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek